IQOS a další. Lež o zahřívaném tabáku. Studie o "zdravém" kouření" jsou dělané na míru

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 6. 2020

Investigativní portál Investigace.cz upozornil na skutečnost, že "zdravé" kouření v podobě nahřívaného tabáku zase tak zdravé nemusí být. Jde zejména o elektronická zařízení IQOS navrženém společností Philip Morris International (PMI). Výsledky studií, které to mají potvrzovat, jsou ale poněkud kontroverzní. Ve skutečnosti to, co se tváři "zdravě," zase tak pro lidský organismus nemusí být vůbec v pořádku...

Drtivou většinu studií vytvořili totiž lidé přímo spojení s výrobcem IQOS, tabákovým koncernem PMI. Ti se snažili svůj produkt prodat i jako nástroj na odvykání kouření, což je podle lékařů nebezpečná lež.

IQOS zahřívá tabák ve speciálních cigaretách Heets, což je jeho hlavní odlišností od klasických cigaret, v nichž se tabák pálí. PMI právě na základě technologie spalování tvrdí, že kouření IQOS je proto zdravější než kouření cigaret. „IQOS si musíte zamilovat. Je v něm opravdový tabák, ale nemusíte nic pálit, nesmrdí a není z něj popel. IQOS je lepší alternativa kouření cigaret.“ Uvádí webové stránky produktu. 

Zlomek studií, které dopady IQOS na zdraví jeho uživatelů zkoumají, je vyhotoven osobami s vazbami přímo na PMI nebo na dalšího obra tabákového průmyslu British American Tobacco – ten je sice konkurenčním podnikem, ale vyrábí podobné zařízení na ohřev tabáku s názvem Glo. 

O co tedy přesně jde?

Reportéři OCCRP ale odhalili ještě závažnější problém: představitelé PMI se snažili přesvědčit lékaře a odbornou veřejnost, aby dělali nábor mezi svými  pacienty za účelem studie účinků IQOS, a nebo výrobek propagovali a doporučovali pacientům, kteří chtějí přestat kouřit. 

V Itálii se zástupci tabákového gigantu PMI sešli se dvěma lékaři – Giuseppem Gorinim a Gianni Amunnim z Institutu pro studium a prevenci rakoviny (Istituto per lo Studio e la Prevenzione Oncologica). Oba byli nabídkou spolupráce šokováni. 

„Řekli nám, že máme zařízení doporučovat jako prostředek ke skoncování s kouřením,“ uvedli. Aby zástupci PMI svá tvrzení doložili, prezentovali lékařům výzkum o působení tabákového kouře a IQOS aerosolu na myši. „Vlastně po nás chtějí, abychom jejich výrobek doporučovali pacientům, kteří jsou nemocní právě kvůli jejich výrobkům. Předčilo to mé nejhorší představy,“ uvedl Gorini.

Italský trh je pro IPM velmi důležitý, má totiž třetí nejvyšší počet kuřáků IQOS na světě a zároveň je Bologna domovem obrovské IQOS továrny. Pro výrobce IQOS by tak bylo velice  výhodné, kdyby byl jeho produkt oficiálně uznán za zdravější variantu kouření. V roce 2019 PMI proto představil italskému ministerstvu zdravotnictví obsáhlou zprávu, na základě které požadoval oficiální vyjádření ministerstva o menší škodlivosti produktu na zdraví kuřáků. Dokumentem se zabýval italský Národní ústav pro zdraví (The Istituto Superiore di Sanità), jenž na jeho základě vypracoval vlastní obsáhlou zprávu, která uvádí mimo jiné následující nelichotivá fakta: 

  • IQOS obsahuje 12 látek, které jsou buďto karcinogenní, nebo mohou přispívat ke vzniku rakovinových buněk;  
  • aerosol, který IQOS vylučuje, není zdravější než cigaretový kouř;
  • data poskytnutá PMI jsou velmi nízké kvality a na hranici akceptovatelnosti;
  • není možné potvrdit, že by při stejné frekvenci používání byl IQOS méně nebezpečný než cigarety.

Podobnou zkušenost jako italští lékaři mají ze začátku letošního roku i jejich rumunští kolegové. Ti byli kontaktováni dvěma společnostmi, aby pro studii produktu, jenž nahřívá tabák, rekrutovali své pacienty s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN, dříve nazývanou bronchitida), kterou často způsobuje právě kouření. Lékař, jenž poskytl OCCRP tyto informace uvedl, že dokud nezjistil, že byli kontaktováni i jeho kolegové, nemohl nabídce uvěřit. Studie plánuje tříletý výzkum nemocných, přičemž jedni budou kouřit cigarety a druzí zařízení nahřívající tabák – a právě „nekuřáci“ by měli být podle hypotézy PMI na konci výzkumu zdravější. Z dokumentu zaslaného lékařům „Clinical Study Protocol Summary“ je jasně patrné, že zadavatelem studie je PMI a zmiňovaným výrobkem IQOS. 

Profesorka Eva Králíková, vedoucí Centra pro závislé na tabáku ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, pro XTV uvedla, že pokud jde o toxické látky, aerosol z IQOS obsahuje některých z nich skutečně méně než cigaretový kouř, na druhou stranu jiných nebezpečných látek je v aerosolu zase více. „Když jsem se ptala hasiče, co znamená teplota pod bodem hoření, přirovnal to k tlení. Ze zdravotního hlediska je asi IQOS zdravější než cigarety, ale ze zkušenosti vím, že mnohem nebezpečnější je jeho vysoká návykovost.“

(zdroj https://www.investigace.cz/)

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.