Ivan Bartoš chce předčasné volby, Vít Rakušan touží po čistce na ruské ambasádě

Předseda STAN Vít Rakušan
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 4. 2021

Momentálně nejsilnější uskupení na politické mapě České republiky tlačí na vládu v souvislosti s krizí, kterou způsobilo zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Předseda Pirátů Ivan Bartoš hodlá vyvolat předčasné volby. Jeho kolega ze STAN Vít Rakušan požaduje další čistku na ruské ambasádě v Praze. "Ať počet ruského zastoupení odpovídá počtu našich diplomatů v Rusku," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Vít Rakušan.

Události kolem muničního skladu ve Vrběticích a epidemie koronaviru ovlivňují mezinárodní i tuzemskou politiku. Ivan Bartoš a Vít Rakušan jako předsedové koalice, která podle předvolebních preferencí tvoří nejsilnější politický subjekt v zemi, stupňují tlak na vládu i na prezidenta Miloše Zemana.

Ivan Bartoš v úterý na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny uvedl, že Piráti budou chtít vyvolat předčasné volby. "Vláda nezvládla rok pandemie covidu, vypovídá o tom počet mrtvých i rozklad financí. Jako první krok se pokusíme vyvolat předčasné volby a hledat cestu k rozpuštění Sněmovny, a to ihned poté, co Senát schválí volební zákon. Taková varianta je jediná správná. Umožní rozdat občanům karty," prohlásil Ivan Bartoš s tím, že o schůzku požádá prezidenta.

"Na území naší země nesmí vykonávat moc žádný jiný stát. A už vůbec ne za použití násilí, jako se tomu dle předložených důkazů stalo v případu útoku provedeného vojáky Ruské federace. To nesnese relativizaci ani »okecávání«. Jsme suverénní stát a nesmíme nyní ustoupit ani o krok. Přebujelá ruská ambasáda musí být redukována na stejný počet pracovníků, jako máme my v Moskvě. I kdyby bylo třeba začít od nuly," uvedl Ivan Bartoš k událostem, které nastartovala zpráva Bezpečnostní informační služby o útoku na vrbětický sklad.

Předseda STAN Vít Rakušan pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že by měl pokračovat odchod Rusů z Prahy. Vláda by měla trvat na tom, aby počty pracovníků české i ruské ambasády byly na stejné personální úrovni. Z ruské ambasády v Praze odešlo 18 pracovníků. Moskva pak v reakci v podstatě »vymetla« celou českou ambasádu - vyhoštěno bylo 20 pracovníků. Podle Víta Rakušana by se počty měly dostat do rovnováhy.

"To by reálně znamenalo, že by počet ruského zastoupení odpovídal počtu našich diplomatů v Rusku. Reálně by to přineslo odchod desítek zaměstnanců z ruské ambasády v Praze," odvětil předseda STAN pro ŽivotvČesku.cz, jak si další krok proti ruské straně představuje.

K napjaté situaci mezi Českou republikou a Ruskem se dosud nevyjádřil prezident Miloš Zeman. Jeho veřejné televizní vystoupení je naplánováno až na neděli.

Piráti se zabývají setrváním právníka a experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála ve v...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu