Ivan Bartoš exkluzivně: Piráti mají čtyři podmínky, jinak prodloužení nouzového stavu nepodpoříme

Ivan Bartoš - předseda Pirátů.
Ivan Bartoš – předseda Pirátů.
Foto: archiv Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 4. 2020

Pirátská strana nepodpoří vládní návrh na prodloužení stavu do 25. května, pokud nebudou splněny čtyři základní podmínky. Portálu Život v Česku to exkluzivně řekl předseda strany Ivan Bartoš. Premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že pokud k prodloužení nedojde, 30. dubna přestanou platit všechna opatření proti koronaviru.

V úterý se mimořádně sejde Poslanecká sněmovna k hlasování o prodloužení nouzového stavu. Opozice chce slyšet jasné důvody, proč by měla návrh odsouhlasit. Požadují to i komunisté, kteří vládu tolerují a podporují. Piráti mají dokonce čtyři podmínky, bez kterých nehodlají prodloužení odsouhlasit.

"Za Piráty stále platí čtyři podmínky k prodloužení nouzového stavu až do 25.května," řekl Životu v Česku předseda strany Ivan Bartoš. "Za prvé: vláda musí složit účty za období nouzového stavu včetně podezřelých a pochybných nákupů především na Ministerstvu zdravotnictví a Ministerstvu vnitra," uvedl Bartoš.

Tohle musí vláda udělat

"Za druhé: vláda musí zveřejnit data a prognózy, kterými jsou podložena opatření. Za třetí: vláda musí poctivě odůvodňovat přijatá rozhodnutí, tak aby byla v souladu se zákonem, Za čtvrté: vláda musí představit schéma pro částečné kompenzace postiženým korona krizí," řekl předseda Pirátů.

Jestliže se tak nestane, pirátští poslanci nebudou pro schválení návrhu hlasovat.

"Co se týče pátečního rozhodnutí soudu - stěžejní je zajistit právní zázemí přechodu z krizového zákona, tedy nouzového stavu do normálu, tedy fungování převážně podle zákona o ochraně veřejného zdraví tak, aby byly funkčně zachována opatření, která ještě trvají a která je ještě nutné zachovat," dodal Bartoš.

Kompromis

Zároveň nevyloučil, že Piráti budou s vládou jednat o kompromisu. "I v této souvislosti jsme ochotni jednat o kompromisním prodloužení nouzového stavu na kratší dobu, který by umožnil procesně správný přechod," uzavřel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.