Ivan Bartoš: Je důležité odstranit nespravedlnost u maloobchodního prodeje ve srovnání se supermarkety

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 11. 2020

Vláda rozhodla, že od středy omezí počet lidí v obchodech. Důsledek opatření tedy znamená, že jeden nakupující pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů čtverečních. „Nepočítají se do toho zaměstnanci prodejny,“ upřesnil po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný. Vláda také požádá o prodloužení nouzového stavu do 20. prosince. Zatím je schválen do 20. listopadu. Jenže není jasné, zda návrh bude mít podporu u opozice. Podle šéfa Pirátů je to opět ve fázi, že existuje řada otazníků.

"Zatím nelze říci, jestli podpoříme, nebo ne, protože jsme nedostali podklady. Klíčové je odůvodnění, proč vláda považuje nouzový stav za nezbytný. Také pro nás je důležité odstranit nespravedlnost u maloobchodního prodeje ve srovnání se supermarkety a pokročit se zavedením stavu nebezpečí, což by bylo řešení pro semafor v úrovni 1 a 2," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

S omezením počtu lidí v obchodech počítá nový epidemiologický systém (PES), který dává návod pro rozvolňování opatření či jejich přitvrzení.

"Piráti budou po vládě především vyžadovat vyhodnocení těch současných opatření dle platného usnesení Poslanecké sněmovny. Vláda představila nový systém »PES«, který na jednu stranu splňuje ideu, na kterou už od léta Piráti ukazují. Bez naplnění našich výhrad však máme s faktickou podporou docela problémy, například - zachránit maloobchodní prodej, pro který jsou současná opatření likvidační. Požadujeme otevření maloobchodů, aby opatření v malobchodu pro stupeň 3 platila i ve stupních 4 a 5. Kvitujeme otevření prvních stupňů ZŠ. Neměla by být nicméně vyžadována povinná školní docházka v případě, kdy žák nebo člen domácnosti spadají do rizikové skupiny. V rámci vládou zveřejněného systému opatření se počítá i s rotací tříd ve školách striktně po jednom týdnu," upřesnil Bartoš, podle něhož tento přístup dostatečně nereflektuje aktuální situaci na školách.

Nyní v celém Česku platí opatření podle nejhoršího pátého stupně. I ten však umožňuje, aby se ve středu vrátili do škol žáci prvních a druhých tříd základních.

"Proto navrhujeme, aby měly školy větší volnost v organizaci výuky s využitím rotací tříd/ročníků nebo i studijních skupin s menším počtem žáků. Studijní skupiny s menším počtem žáků doporučujeme využít i v rámci distanční výuky. Pokud by se v takovém případě využily prostory s připojením k internetu (knihovny, nízkoprahové kluby, střediska volného času), pomohlo by to především těm žákům, kteří doma nemají dostatečné technické vybavení pro zapojení do online výuky," zdůraznil předseda aktuálně druhé nejsilnější politické strany s tím, že Piráti dále požadují skutečně reálný plán vakcinace, který bude reflektovat limitovanou dostupnost vakcíny na trhu a bude mít za prioritu očkování u jednotlivých skupin obyvatel.

"Nutno podotknout, že poměr pozitivních testů je z celkových testů je stále vysoký nad 20% což je ukazatel, který by vláda měla ve svém odůvodněním žádosti reflektovat," dodal Ivan Bartoš.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.