Ivan Bartoš ke kauze »Prymula«: Politik by si měl odpustit papalášké manýry

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 10. 2020

Ministr zdravotnictví Roman Prymula byl přistižen fotografy, jak bez roušky vychází z restaurace na Vyšehradě, kde se sešel s šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem. Jeho jednání otřáslo českou politickou scénou. Opozice volá po jeho rezignaci. "Politik by měl jít svým jednáním příkladem, a to se v tomto případě nestalo," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš.

V pátek ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci, která byla bez dotazů novinářů, vysvětlil své jednání. Ničeho se dle svého soudu nedopustil. Odmítl tak rezignaci na svůj post. "Nic jsem neporušil. Schůzka se uskutečnila v soukromých prostorách kapituly a přes restauraci se jen procházelo," uvedl Prymula s tím, že roušku si následně ve voze navlékl. "Rezignovat nehodlám," dodal k věci.

Premiér Andrej Babiš požádal ministra zdravotnictví Romana Prymulu ještě před jeho vystoupením, aby rezignoval na svou funkci. Pokud tak neučiní, odvolá ho, uvedl premiér.

Podle opozičního šéfa Pirátů je více než jasné, že schůzka Prymuly s Faltýnkem v restauraci, tedy v době, kdy jsou vládním nařízením všechny zavřené, byla za čarou. "Každý může v přímém přenosu vidět, že pánové Prymula i Faltýnek vykládají každý něco jiného. Ve finále nejde o politiku samotnou - i když politik by měl jít svým jednáním příkladem, odpustit si papalášké manýry, nelhat a hlavně dodržovat zákony a platná nařízení - ale o zdraví lidí. To teď nejvíce závisí právě na vzájemné solidaritě, důvěryhodnosti a důvěře. Každý z nás občanů může jít příkladem, i když to nedokáže ani ministr," řekl pro ŽivotvČesku.cz Bartoš, že současná situace není dobrá nejen pro tuzemskou politiku, ale zejména obecný pohled na Českou republiku očima sousedních zemí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.