Reklama:

Ivan Bartoš o nadcházejících parlamentních volbách: Věřím, že pravda nakonec zvítězí

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Piráti.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 8. 2020

Kormidlo Pirátské strany drží několik let. A do politiky jeho strana přinesla svěží vítr. I když mu mnohé znesnadňuje skutečnost, že pirátskou loď manévruje zatím jen v opozičních vodách, Ivan Bartoš přesto věří, že jednoho dne jeho strana, která je aktuálně druhou nejsilnější, dopluje k vládním břehům.

Reklama:

V nadcházejícím roce se budou konat volby do Parlamentu. Vaše strana kontinuálně posiluje. Věříte, že dotáhnete podle průzkumů první Hnutí ANO?

Reklama:

Uvidíme, jak dopadnou krajské volby. Od toho se podle mě bude politická situace v ČR odvíjet. Česká republika byla i před COVID-19 před krizí propadu ekonomiky. To vláda v čele s Andrejem Babišem neřešila, rozdávala peníze a řešila hlavně své PR. Krize se kvůli viru objevila dříve a co dělá vláda? Opět jede spíše PR. My jsme za 3 roky v opozici sami protlačili nebo donutili vládu řešit spoustu otázek z našeho programu. Naši vizi větších změn však z opozice realizovat nelze. A my ty vizi máme a daří se nám ji předávat lidem. Proto jsme delší dobu druzí, někdy se 14 % ale někdy také se 17 % či 19 %. Důležitá je budoucnost a já věřím, že nám lidé svými hlasy umožní společně ji měnit. ANO prostě pokračuje v politice posledních 30 let, která nevedla i přes sliby k onomu slibovanému „dohnání západní Evropy“ ani platově, ani kvalitou života. Je důležité sledovat, že ANO již nevolí původní voliči, ale svou politikou je Andrej Babiš nahradil voliči KSČM, Úsvitu (potažmo SPD) a Sociální demokracie. Ani jedna z těchto tří stran progresivní moderní politiku nikdy nerazila. Takže zpět k otázce. Budeme opět pracovat a dělat to nejlepší co umíme, a budoucnost ukáže.

Jak si myslíte, že složení vlády bude v dalším období vypadat?

To těžko říci. V současném volebním systému má hlas každého voliče jinou váhu, podle toho, v kterém kraji žije. Což je nefér, ale vůle změnit zákony ve sněmovně není. Tlačíme to jen s Piráty, KDU a STAN. Zároveň přepočet hlasů nahrává nejsilnějším stranám (v tuto chvíli i nám, ale nám jde o rovnost hlasů), kdy ANO potřebuje na zisk jednoho mandátu poslance ve sněmovně o polovinu méně voličských hlasů, než strana co má 5 – 6% procent. Předpokládám, že se některé strany budou před volbami spojovat do koalic a věřím, že pokud to tak nastane, tak nebude jejich programem primitivní „antiBabiš“, ale ucelená vize. My ji představujeme. Chceme svobodnou, vzdělanou a nejen digitálně propojenou společnost, která bude bohatnout a bude se umět postarat o rostoucí počet seniorů a stejně tak chceme pomoci i lidem, kteří často ne svoji vinou, řeší složité existenční problémy. A já věřím, že to voliči vidí a u voleb v krajích i do sněmovny 2021 to zohlední.

Co vás v politice nejvíce překvapilo?

Nic moc extra, kromě toho, jak někdo dokáže o zjevné lži přesvědčit značnou část lidí, že je to pravda. Pokud do toho zapojí propagandu na vládní úrovni a přitopí to v médiích, které zároveň ovládá. Ale i v té písničce nakonec David porazí Goliáše, takže je potřeba pracovat, nebát se a učit se i z vlastních chyb. Tohle většině politiků posledních 30 let chybí, a to včetně tohoto premiéra.

A jak vás vlastně politické dění ovlivnilo?

Podle mě neovlivnilo. Mám kolem sebe řadu přátel jak v politice, tak v civilním životě, a to včetně mé manželky Lydie. A já věřím, a od toho přátele jsou, že kdybych někam uhejbal stranou, tak mi to narovinu řeknou. Co je zásadní v politice je to, že politika je věc žitá. Ve „volném čase“, pokud z pohledu politiky něco takového existuje, stejně myslíte a řešíte otázky týkající se domácí a světové politiky, furt se vzděláváte, je to vaší každodenní náplní. Člověk nepolitik toto asi nemá, možná je díky tomu výrazně veselejší a šťastnější. I když já jsem veselej a šťastnej a to i když se třeba nedaří.

Myslíte, že Andrej Babiš bude premiérem i pro další vládní období, nebo přijde změna?

Já furt čekám, kdy se konečně projeví právní stát a někdo (protože to neleží na politicích) dotáhne dokonce všechny zásadní kauzy, ve kterých premiér ve střetu zájmů pouští žilou státnímu rozpočtu, což jsou peníze všech lidí v ČR, ve prospěch byznysu svého i byznysu svých kamarádíčků a kde ohýbá celostátní politiku i chování ČR v EU směrem ke svým oligarchistickým zájmům. V normálním funkčním právním státě se silnými institucemi by to mělo být již dva roky vyřešeno. Stejně tak na poli EU, přes které zpět do Čech proudí naše peníze i peníze občanů dalších Evropských zemí. Já jsem optimista. Věřím, že pravda nakonec zvítězí a to bude dobře pro celou naši zemi.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: