Ivan Bartoš o nouzovém stavu: Tají se kapacity lůžek, v dalších dnech mohou být plošná opatření

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Showpix.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 9. 2020

Nouzový stav, který ministr zdravotnictví chce navrhnout a vláda premiéra Andreje Babiše plánuje vyhlásit ve středu, dává možnost na nezbytně dlouhou dobu omezit některá práva a svobody občanů. Opozice nevěřícně pokyvuje hlavou nad činností současného vládního kabinetu. Předseda Pirátu Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že se patrně dočkáme dalších plošných opatření.

Vláda vyhlásila nouzový stav naposledy na jaře. Přistoupila například k omezení veřejných akcí, uzavření škol, částečnému uzavření hranic i k omezení podnikání. Opozice stále nezná důvod, proč ministerstvo zdravotnictví chce nouzový stav vyhlásit.

"Vláda dlouhodobě ignoruje prakticky všechny naše návrhy s výjimkou zavedení COVID semaforu a návrhy ve zdravotní oblasti týkající se externích call center hygieny nebo zapojení akademických pracovišť. Stále chybí jasná pravidla komunikace a vědcům dostupná data. Tají se kapacity lůžek v nemocnicích a potřebná opatření vláda realizuje až teď, když už žene zemi do nouzového stavu," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš s tím, že následujících dnech můžeme očekávat i další plošná restriktivní opatření.

"K realizaci preventivních opatření se vláda odhodlala až nyní, kdy je situace vážnější než na začátku března. Stále nám chybí patřičná data a informace, bez nichž nemohou vědci situaci realisticky zhodnotit. A také chceme znát důvody zavádění razantních restrikcí. Jako v minulosti i nyní jsme připraveni pomoci s řešením. Necítím žádnou satisfakci z toho, že nyní můžeme tvrdit »my jsme to říkali«. Naše kroky nejsou prvkem politického boje s neschopnou vládou, ale cílenou snahou o pomoc těm, na které se vláda vykašlala a jejichž existenční problémy nechce vidět," zdůraznil Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.

Podle něj poté, co byl v březnu vyhlášen nouzový stav začali Piráti pracovat na návrzích, jak minimalizovat dopady na spoluobčany, které krize nejvíc zasáhne.

"V dubnu jsme přišli s plánem “Budoucnost řešíme teď”, který kromě okamžitých opatření počítal s příchodem druhé vlny a reformami pro dlouhodobé oživení ekonomiky. Mezitím jsme tiskli na 3D tiskárnách masky a distribuovali je lidem v ohrožených profesích. Podíleli jsme se také na distribuci potravin nebo léků seniorům a nemohoucím. Činili tak i tisíce dalších občanů, bez ohledu na politickou orientaci a suplovali tím vládu, která nevěděla, co má dělat a nepravdivě informovala o stavu skladu hmotných rezerv, o kapacitách pro testování, distribuci a dalších," dodal k situaci předseda Pirátů, která podle něj je opět ukázkou, jak vláda nezvládá svou roli.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.