Ivan Bartoš odpověděl, proč je letos skutečně důležité jít k volbám. Nešetřil trestně stíhaného oligarchu, KSČM a SPD

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 10. 2021

Podle nejnovějšího volebního průzkumu společnosti STEM by volby vyhrálo ANO s 27,3 procenty. Obě opoziční koalice SPOLU a PirSTAN by tentokrát nezískaly většinu ve Sněmovně, do které by se dostali komunisté a Přísaha. Před branami dolní komory by naopak skončila tradiční ČSSD, které šéfuje ministr Jan Hamáček (42). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila opozičního šéfa Pirátů, proč je letos opravdu důležité jít k volbám. "Každé volby jsou důležité. V těchto jde ale opravdu o hodně. Poprvé se rozhodujeme, jestli uděláme z Česka férový moderní bohatý stát, kde politici nekradou, nelžou a slouží kompetentně lidem. Což my nabízíme," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš (41).

Hnutí ANO podle posledního volebního modelu opět potvrzuje své prvenství, získalo by 27,3 procent. Koalice Spolu by získala 21,4 procenta a Piráti se Starosty by obdrželi 17,4 procenta. "ANO své voliče dokázalo mobilizovat již před měsícem, u ostatních uskupení je to mnohdy úkol až do finiše kampaně. Koalice Spolu mírně posiluje, se ziskem přes 21 procent by skončila druhá. Proti druhé koalici má pevnější stoupence a působí soudržněji. Koalice Pirátů a STAN zaznamenala od jara významný pokles, nyní je ale zhruba na stejné úrovni jako v předchozích dvou měsících," uvedli k průzkumu autoři.

Podle Ivana Bartoše jde letos o hodně. "Každé volby jsou důležité. V těchto jde ale opravdu o hodně. Poprvé se rozhodujeme, jestli uděláme z Česka férový moderní bohatý stát, kde politici nekradou, nelžou a slouží kompetentně lidem. Což my nabízíme. Nebo bude vládnout trestně stíhaný oligarcha s KSČM a SPD, které chce resort školství a vnitra. Tedy policii a školství má ovládat strana, již zmiňuje BIS ve zprávě o extremismu. Připomeňme, že jejího člena chtěla například policie stíhat za podezření na popírání a ospravedlňování genocidy. Věřím, že takové Česko nikdo z nás nechce. Zasloužíme si šanci na lepší budoucnost. My můžeme slíbit, že ji dokážeme pro lidi zajistit, potřebujeme k tomu ale pomoc občanů. Proto všechny vyzývám, ať jdou k volbám. My máme zcela čistý štít, nelžeme, nekrademe, jsme otevření. A nebojíme se použít náš propracovaný program, kterým zastavíme zadlužování a rozkrádání státu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů, který věří, že lidé budou chtít politickou změnu a rozhodnou se správně.

Na čtvrtém místě by skončilo hnutí SPD Tomia Okamury (49) se ziskem přes 12 procent. Hranici pěti procent by pokořili komunisté a přísaha Roberta Šlachty (50). Naopak 4,4 procent by znamenala zásadní neúspěch pro ČSSD pod vedením Jana Hamáčka.

"Chceme z Česka dobré místo k životu pro lidi, ne oligarchy, extremisty a jejich kamarádíčky. Jsme také jediní, kteří zcela jasně řekli, že s ANO v žádném případě do vlády nepůjdou. Neudělali jsme to v roce 2017 a odmítáme to znovu. Stejně jako předávat moc SPD či KSČM. Zveřejnili jsme také jako jediní jasnou povolební strategii, kde to garantujeme. Hnutí ANO vysává tuhle zemi, nesmyslně straší lidi, rekordně nás zadlužilo, vše zdražuje, ve vnímání korupce jsme se propadli na úroveň Rwandy. O nezvládnuté pandemii s 30 tisíci oběťmi nemluvě. Spolupracovat s něčím takovým naprosto odmítáme. Na věci by nic nezměnilo, ani kdyby současný premiér předal vedení ANO někomu jinému. Pan Babiš podle mnoha svědectví totiž jedná jako diktátor, dosazuje si do strany svoje kolegy z Agrofertu a zbavuje se kohokoliv, kdo se jeho intrikaření či šmelinám vzepře. ANO je zcela agrofertizované, nikdy by nedovolil, aby lidé jednali nezávisle na jeho vůli," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš, který tak naznačil, že v případě úspěchu by koalice Pirátů a STAN mohla k vytvoření vlády oslovit koalici SPOLU.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.