Ivan Bartoš okomentoval volby v USA: Pro Česko je prospěšnější vítězství Joe Bidena

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 11. 2020

Americký prezident Donald Trump, kandidát Republikánů, může obhájit mandát na další čtyři roky. Ovšem jakkoli se ho snaží z pracovny v Bílém domě vystrnadit kandidát Demokratů Joe Biden. Pro ŽivotvČesku.cz aktuální stav okomentoval předseda pirátské strany Ivan Bartoš (40), který hned v úvodu nastínil, že pro Česko považuje za prospěšnější vítězství Joe Bidena.

Trump zatím získal z pohledu důležitosti Floridu, Ohio i Texas, kde to vypadalo původně na Bidenovo vítězství. Jenže v průběhu sčítání hlasů Trump náskok stahoval. Trumpův oponent je ale optimistický a ve svém prvním projevu řekl, že věří ve vítězství a naopak zabodoval v Arizoně.

"Ať vyhraje kdokoliv, budeme samozřejmě respektovat výsledky demokratických voleb. V tuto chvíli (6:30 našeho času) je souboj velmi těsný a důležitou roli bude hrát i dosčítání korespondenčních hlasů, které bylo v tuto chvíli pozastaveno. Na konečné výsledky můžeme čekat klidně několik dní. Pokud bychom vzali v potaz význam vítězného kandidáta pro Česko, považuji za prospěšnější vítězství Joe Bidena," řekl pro ŽivotvČesku.cz politik Ivan Bartoš.

"Biden podporuje společný postup v celé řadě mezinárodních otázek, např. v přístupu k Číně, v boji s klimatickou změnou (Pařížská klimatická dohoda) a také v boji s pandemií koronaviru. Právě v těchto extrémně důležitých otázkách je podle nás důležité táhnout za jeden provaz. I z hlediska českého exportu do USA lze očekávat, že Biden by byl pro Česko vstřícnějším partnerem, na rozdíl od Donalda Trumpa, který straší uvalením cel na dovozy z Evropy, například u automobilů," dodal pro ŽivotvČesku.cz předseda druhé nejsilnější strany v České republice.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.