Předseda Pirátů Ivan Bartoš: Pokud vláda situaci nezvládne, musí finančně pomoct lidem

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Piráti.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 9. 2020

Současná situace, ve které se Česká republika v souvislosti s šířením koronaviru nachází, není dobrá. Vláda se snaží řešit situaci opatřeními, která nebudou masivně zatěžovat ekonomiku. I přesto se jí dotýkají. Třeba pokud jde o zkrácení provozní doby barů a restaurací a dalších. Předseda Pirátů Ivan Bartoš (40) pro ŽivotvČesku.cz nastínil svůj pohled, jaký scénář může Česká republika očekávat.

Jaký podle vás může mít dopad současná epidemie koronaviru na ekonomiku v Česku?

Ačkoliv premiér Babiš mluvil o tom, že současný nárůst nikdo nečekal, o potřebě přípravy na druhou vlnu mluvili jak Piráti v plánu Budoucnost řešíme teď, tak i odborníci z praxe i vědci už v dubnu. Ekonomika v USA klesla ve druhém čtvrtletí o 30 %, což je jeden z příkladů černého scénáře, který, doufám, nenastane.

Když se podíváme na rozpočet České republiky...

Český státní rozpočet je opět hluboko v červených číslech. Schodek na letošní rok by se podle srpnových odhadů měl vejít pod 400 miliard korun, vzhledem k aktuálnímu vývoji to vypadá, že vláda opravdu využije celých 500 miliard. Pro příští rok v tuto chvíli ekonomové odhadují schodek státního rozpočtu na dalších 250 - 400 miliard v závislosti na průběhu epidemie uvažovanému zrušení superhrubé mzdy. Vzhledem k takto astronomickým částkám musíme hospodařit chytře a investovat do budoucnosti země, aby našim dětem nezbyly jen dluhy.

Když jste dokončil odpověď slovem dluhy. Kolik lidi může přijít o práci v horizontu půl roku?

Český pracovní trh reaguje pomalu, bohužel, nezaměstnanost ale poroste. A to i přirozeně kvůli poklesu sezónní zaměstnanosti. Vývoj bude ale především záviset na podmínkách programu Antivirus směřovaném na návrat lidí do práce a na zvládnutí vyplácení podpory pro kurzarbeit, která má na základě včerejšího oznámení činit 70 % ze mzdy.

Dobře. Ale jak z této šlamastyky ven? Nezaměstnanost po krůčcích v Česku narůstá a mluví se o tom, že začátek nového roku nebude z tohoto pohledu rozhodně příjemný.

Vláda musí především opustit politiku založenou na PR a sebeprezentaci, která nyní vrcholí týden před volbami. V prvé řadě potřebujeme skutečná čísla, informace a opatření založená na faktech, nikoliv domněnkách. V době, kdy byla vláda pasivní, přicházeli jsme s opozicí s řadou návrhů, které vláda po dlouhých týdnech přijala. Prosadili jsme například ošetřovné pro dohodáře, zjednodušení dokládání nároku na příspěvek na bydlení a přídavek na dítě, pozastavení mobiliárních exekucí do 30. června, odklad 3. a 4. vlny EET, přítomnost otců u porodu, nárok OSVČ na příspěvek, pokud přerušili kvůli pandemii činnost a další. Piráti se také podíleli na distribuci potravin a dalších komodit seniorům a nemohoucím a suplovali jsme roli vlády, když jsme na 3D tiskárnách tiskli ochranné pomůcky pro zdravotníky a pak je distribuovali.

Když se ale situace, pokud jde o epidemii, vymkne kontrole. Co se stane?

Pokud se nepodaří situaci zvládnout a dojde k dalším restriktivním opatřením, bude muset vláda najít prostředky na pomoc samoživitelkám, dohodářům a jiným ohroženým skupinám, pro které znamená výpadek příjmů existenční problém. Vláda by také měla podpořit regionální investice do veřejné infrastruktury – zajistit opravy a rozšiřování domovů pro seniory, podpořit školy a nemocnice a také začínající podnikatele. Smysluplné projekty jsou nejúčinnějším lékem na pomoc ekonomice.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.