Ivan Bartoš popsal, jak zastavit epidemii. Upřesnil, kde se nakazí až 40 procent lidí

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 3. 2021

Šíření koronaviru v Česku zřejmě začalo zpomalovat, zátěž pro nemocnice ale zůstává vysoká. Pacientů s covidem-19 ve vážném stavu ale zůstává nad 1700. Současná přísnější opatření podle odborníků nejsou tím, co epidemii zabrzdí do přijatelného stavu. "Úspěšné vyřešení krize v tuto chvíli znamená co možná nejvíce zamezit nákaze mezi lidmi, a s tím souvisejícím přetížením nemocnic," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš (40) s tím, že podle dostupných dat vzniká až 40 procent nákazy ve velkých průmyslových firmách a výrobě.

Víkend se nesl opět ve znamení protestů proti vládním restrikcím. Pražští policisté zajistili během demonstrací 52 lidí kvůli přestupkům a dva demonstranty pro podezření ze spáchání trestného činu. Další zhruba tři stovky lidí oznámí policie správním orgánům kvůli nerespektování vládních nařízení.

"Vláda nemá důvěru občanů a neochota dodržovat některá opatření znamená trvalé riziko šíření nákazy. Je třeba, aby vláda přestala s chaotickým a nepřehledným způsobem řízení, její členové začali pravidla sami dodržovat a aby premiér co nejrychleji zajistil dostatek vakcín k očkování naší populace. S ohledem na tyto cíle jsme formulovali i naše požadavky v plánu Za pět dvanáct, v němž žádáme férové kompenzace, zajištění testování i očkování," popsal pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš s tím, že v tuto chvíli je důležité, aby se stabilizoval zdravotnický systém.

"Úspěšné vyřešení krize v tuto chvíli znamená co možná nejvíce zamezit nákaze mezi lidmi, a s tím souvisejícím přetížením nemocnic. V ekonomické rovině je třeba minimalizovat dlouhodobé škody a vrátit život v zemi k normálu. Vláda bohužel selhává v každém jednotlivém kroku. S otázkami na to, jaký postup vláda vykonala, se na vládu opět obrátíme za dva týdny, až bude Sněmovnu znovu žádat o prodloužení nouzového stavu. Dle dostupných dat vzniká až 40 procent nákazy ve velkých průmyslových firmách a výrobě. Přesto vláda až do přelomu měsíce února a března testování ve velkých firmách nezavedla, zatímco tisíce živnostníků krachly a další lidé se dostali do dluhů a exekucí. Jsme rádi, že po našem mnohatýdenním nátlaku konečně vláda testování ve firmách spustila. Stejně tak jsme rádi, že jsme postoupili v motivačním zvýšení nemocenské, tak aby byli lidé motivováni zůstávat doma," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů.

Podle Ivana Bartoše je hlavním nástrojem pro zvládnutí epidemie především očkování.

Počet nových případů výrazně roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron. Už v m...

"Už od prosince premiér hovořil o své úloze koordinátora pro očkování, jeho výsledky jsou ale dodnes velice chabé. Vláda se bohužel nadále soustředí na rozmáchlá gesta, vakcíny ale chybí. Kraje jsou přitom nachystané. Ochota lidí dodržovat cokoliv, včetně smysluplných věcí, však neustále klesá. Do té doby musí jít vláda i kdokoliv, kdo chce co nejrychlejší návrat k běžnému životu, příkladem," dodal pro ŽivotvČesku.cz politik.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu