Reklama:

Ivan Bartoš pro ŽvČ: Vojtěch koupil roušky od bezdomovce za stamiliony. Vláda chce změnit zákon, aby mohla pokračovat

Ivan Bartoš a Adam Vojtěch
Ivan Bartoš a Adam Vojtěch
Foto: archiv ŽvČ, repro ČT24
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 5. 2020

Vláda prosazuje novelu zákona, podle které nebude muset vyhlašovat výběrová řízení na zakázky a nákupy pro stát. Nejenom v době pandemie, ale i potom, je přesvědčen Ivan Bartoš. Pirátský předseda v exkluzivním rozhovoru pro Život v Česku vysvětluje, co všechno se změní, pokud Sněmovna na návrh přistoupí.

Reklama:

“Vláda nedokáže dodržet ani základní pravidla výběrových řízení na zakázky a nákupy pro stát, tak se je rozhodla do budoucna zrušit, ne po dobu řešení pandemie, ale rovnou na pořád,” míní Ivan Bartoš. Život v Česku přináší se šéfem Pirátů exkluzivní rozhovor.

Ještě v pondělí to vypadalo, že tento týden proběhnou jen sněmovní výbory. Najednou je na středu svolaná mimořádná schůze. Co vláda předložila a proč se to objevilo teprve v pondělí?

“Vláda včera předložila novelu zákona o veřejných zakázkách. Pro neznalé, to je ten zákon, podle kterého se musí řídit stát, kraj, město, pokud se rozhodne soutěžit nákup nebo řešení nějaké zakázky. Pravidla pro to, aby se nepřihrávaly zakázky vyvoleným firmám, lidem napojeným na politiky, aby se neplýtvalo penězi občanů a nebujel klientelismus. Předložila ji v legislativní nouzi - v pondělí ve 13:00 byl zveřejněn text, o hodinu později byl vládou schválen, a hned ve středu o něm má jednat Sněmovna.”

Jak kabinet návrh zdůvodňuje?

“Podle vlády má zákon, cituji - zjednodušit nákup osobních ochranných prostředků jako pohotovostních zásob po konci nouzového stavu. Proto také vláda potřebuje měnit zákon - krizové nákupy může zadávat takzvaně z ruky už teď, tento zákon ale míří na dobu po krizi, kdy už tyto výjimky nebude možné použít.”

Zneužití koronakrize?

Využívá podle vás vláda nouzový stav k dosažení cílů, které by jinak nebylo možné prosadit?

“Pod roušku koronakrize se dá skrýt ledacos. Tuhle se zvětšily pravomoce České národní banky, onehdá vláda schválila kontroverzní zákon o šmírování celého internetu vojenskou rozvědkou bez možnosti kontroly. Teď dává prostor klientelismu.”

Mluvíte o klientelismu, co všechno novela změní?

“Zjednodušená pravidla v této novele nejsou omezena na zdravotní pomůcky, ani na dobu určitou. Máme před sebou trvalou změnu zákona o veřejných zakázkách, která se použije ve dvou situacích: Zaprvé, pokud je zde krajní naléhavost, zadruhé, pokud existuje pouze jeden dodavatel.”

Vláda ale přece musela představit jasné důvody, proč má k novele dojít. Máte je k dispozici?

“Důvodová zpráva neustále hovoří o boji proti pandemii a nákupech ochranných pomůcek. To je samozřejmě chvályhodný cíl, ale nová pravidla budou platná pro všechny nákupy státu napříč resorty a obory. Padá vám systém na ministerstvu vyplácení důchodů? Je to krajně naléhavé? Objektivně ano. Budeme dělat výběrové řízení? Ne, rovnou to zadáme.”

Ale už teď existují obory, ve kterých je jediný dodavatel běžnou praxí.

“Ano, to je zcela běžná situace v IT zakázkách, kde existuje takzvaný vendor lock-in. Systémy ministerstva jsou postaveny na jednom typu softwaru, a tak všechny změny a údržby musí vykonávat pouze jedna jediná firma. A pokud už ne - vždycky je tu možnost nastavení zadávacích podmínek tak, aby jediný dodavatel zůstal i tam, kde jich na začátku bylo mnoho.”

Výhody pro firmy

Získaly by firmy ještě nějakou výhodu?

“Nemusí se prokazovat kvalifikace. Podle zdůvodnění vlády, když je jediný dodavatel, prokazovat kvalifikaci nemá smysl. Zakázku tak může dostat i firma, která nemá žádné zkušenosti v oboru, jen proto, že tak rozhodl ministr. Ministr Adam Vojtěch to zná, když nakupoval za stamiliony pomůcky pro ministerstvo od faktického bezdomovce s dvěma desítkami exekucí.”

Jaká je podoba zákona v současnosti?

“Dnes zákon umožňuje vyloučit akciovou společnost s anonymními akciemi, a stanovuje dokonce povinnost vyloučit dodavatele, který nemá v příslušných evidencích vyplněného skutečného vlastníka. To již povinné nebude, ba dokonce to již vůbec nebude možné. Nemělo ANO dlouhodobě od Pirátů opsáno ve svém programu, že bude bojovat proti daňovým rájům? Není základní požadavek boje proti korupci, že pokud není znám konečný vlastník firmy, nelze ji do výběrového řízení pro stát vůbec přijmout? Už několikrát jsme se tuto podmínku snažili ve sněmovně prosadit nejen pro veřejné zakázky, ale i pro dotace. Po sérii výmluv o “náročnosti”, kde se prostě přece jen kouknete do tabulky-rejstříku, to vládní koalice s aliancí věrných zamítla.”

Praktiky devadesátek

Pane předsedo, je to podle vás návrat do minulosti?

“Praktiky devadesátek jsou stále aktuální. Nejlepší cesta jak lze přihrát zakázku sobě nebo svým kamarádům zakopaným v neviditelných vlastnických strukturách propojených firem a subdodavatelů. Znát majitele a beneficienty firem, které dostanou zakázku od státu je přece naprosto zásadní protikorupční opatření.”

Má takové jednání v Česku nějaký precedens?

“Jistě si vzpomínáte na případy z minulých týdnů, kdy zdravotní pomůcky dodávaly firmy s nejasnými vlastníky a s nulovými zkušenostmi v oboru. Ministr Adam Vojtěch, který ještě před týdnem hlásil do médií, jak je vše křišťálově čisté teď otočil a hovoří o hloubkovém auditu ministerstva a téměř mává trestňáky.”

Co se stane, když návrh Sněmovnou projde?

“Navržený zákon povede pouze k tomu, že se takový postup legalizuje nejen na dobu nouzového stavu, ale i na budoucnost - a i na obory mimo zdravotnictví.”

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: