Ivan Bartoš: Rozvolňování musí být srozumitelné jako jízdní řád. Vláda vše řeší opět na poslední chvíli
Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 976 případů koronaviru, nejméně od neděle 13. září. Nižší než 1000 byl denní přírůstek naposledy 20. září. Před týdnem o Velikonoční neděli byl počet potvrzených případů víc než dvojnásobný. Podle současných dat je evidentní, že epidemie brzdí, i když se méně testuje. Nastává tak otázka, kdy se lidé dočkají rozvolnění obchodů a služeb. "Rozvolňování musí být v první řadě předvídatelné a srozumitelné jako jízdní řád i navázané na odborná data," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš (41).
K nedělní půlnoci v Česku skončil nouzový stav, už tak neplatí zákaz cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Oproti očekávání se ale zatím neuvolnila pravidla pro shromažďování. Zachování limitu pro setkávání maximálně dvou lidí venku i uvnitř, které navrhl nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), dnes posoudí vláda. Zároveň se dnes do škol ve střídavé výuce vrací žáci prvního stupně, obnovuje se také provoz speciálních a mateřských škol.
"Vládu jsme dlouhodobě vyzývali k přípravě strategie pro další měsíce, předložili jsme jí i náš plán Za pět dvanáct a řadu smysluplných návrhů. Bohužel kabinet jen pokračuje v chaosu, udržuje lidi v nejistotě a nový ministr zdravotnictví dokonce vědomě porušuje platnou legislativu například ohledně omezování shromažďování. Situace je nadále vážná, je ale zcela nepřijatelné postupovat protiprávně a je třeba také vyhodnocovat smysluplnost jednotlivých opatření. Například malé obchody nejsou podle studií významným rizikem nákazy, chceme proto ukončit jejich diskriminaci a otevřít je za podmínky dodržování epidemiologických pravidel," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda opozičních Pirátů Ivan Bartoš, podle něhož je nutné zajistit efektivně testování pro všechny zdarma.
"Rozvolňování musí být v první řadě předvídatelné a srozumitelné jako jízdní řád i navázané na odborná data (nikoliv datumy). A v souladu s platnými zákony. Primárním předpokladem je zajištění citlivého spolehlivého testování (PCR či kvalitní antigenní test) pro všechny občany zdarma a bez bariér (tj. bez dlouhého čekání na test, místní dostupnost atd.). Klíčové je pro nás i zajistit efektivní systém očkování včetně dobrovolného zapojení lékáren, k čemuž připravujeme legislativu. I podpořit lépe zapojení praktických lékařů. Nutné je rovněž řešit nedostatečné kompenzace firem a živnostníků a vyhodnotit účinnost plánu pro návrat dětí do škol - vláda vše řeší opět na poslední chvíli, my jsme strategii přitom předložili již v březnu. Dále doplnit personální kapacity pro testování a trasování či zavést chytrá opatření snižující společenský kontakt, u kterých se bude pravidelně vyhodnocovat efektivita," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.
Zdravotníci v Česku v neděli aplikovali 18.125 dávek vakcíny proti covidu-19. Celkem už lidé dostali 2,089.570 dávek, obě potřebné má 718.765 lidí. Nejvíce dávek od prosincového zahájení očkování aplikovali zdravotníci ve čtvrtek, podle aktualizovaných dat jich bylo 65.149. Sobotních 28.790 dávek bylo dosud nejvíce o víkendovém dni. Vláda plánovala po Velikonocích očkovat 100.000 lidí denně, váznou ale dodávky vakcín.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.