Ivan Bartoš v kritice vládních opatření: Chceme ukončit diskriminaci maloobchodu a drobných živnostníků

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Archiv Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 12. 2020

Rizikové skóre se zhoršilo po třinácti dnech z 57 na 64 bodů, které odpovídají vyššímu stupni rizika. Ve vzduchu tak hrozí opětovné zpřísnění opatření, což by znamenalo uzavření maloobchodu a služeb. Alespoň to stanovuje protiepidemický systém PES, který před časem představilo ministerstvo zdravotnictví. "Chceme ukončit diskriminaci maloobchodu a drobných živnostníků," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda opozičních Pirátů Ivan Bartoš, který poukazuje na řadu nedostatků systému, který de facto řídí zemi v rámci epidemie.

Řada odborníků zcela jasně predikovala, že s masivním rozvolněním od čtvrtka dojde v budoucnu k nárůstům počtu pozitivních případů. Stejně tak i s návratem žáků do lavic. V tuto chvíli po pár dnech po přechodu ze čtvrtého stupně do třetího vláda řeší, jak se postavit k tomu, že Česko opět směřuje ke zpřísnění režimu.

"PES měl vnést do chaotické komunikace vlády a neustále měnících se opatření pravidla. To se ale evidentně příliš nepodařilo. Jednotlivá nastavení tak trochu plavou na vodě. Chceme ukončit diskriminaci maloobchodu a drobných živnostníků. Tedy upravit stupně v systému PES tak, aby při vyšších stupních rizika nebyly maloobchody uzavřené plošně a ve velkých řetězcích se před Vánoci hromadili lidé," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš, který zároveň poukazuje na to, že systém PES na jednu stranu extrémně rozvolňuje, na druhou stranu při zhoršení epidemické situace drasticky omezuje životy lidí.

"Vláda nemá údaje o tom, zda za zhoršením situace stálo otevření obchodů, jako pravděpodobnější důvod se jeví návrat dětí do škol, ke kterému došlo už dříve. Také žádáme změnu stupňů v systému PES, aby při nižším stupni rizika neplatil nouzový stav a nedocházelo k neadekvátnímu omezování práv a svobod občanů," dodal pro ŽivotvČesku.cz předseda v současnosti druhé nejsilnější strany v Česku.

Dostane-li se index PES do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny. Vždy ale o změně musí rozhodnout vláda. Čtvrtý stupeň se pohybuje v rozmezí od 61 do 75 bodů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.