Reklama:

Ivan Bartoš v ostré kritice: Babiš řídí zemi podle »líbíků« na sociálních sítích

Ivan Bartoš a premiér Andrej Babiš
Ivan Bartoš a premiér Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 9. 2020

Aktuální situace v souvislosti s počtem nakažených neznepokojuje jen veřejnost a řídící orgány země, ale i vládní opozici. Šéf pirátské strany Ivan Bartoš je názoru, že premiér Andrej Babiš se dopustil řady politických chyb, kvůli kterým se Česko zařadilo z pohledu rizikovosti v Evropě k nejhorším zemím. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz odhalil, v čem vidí největší současné problémy, které mohou mít pro Českou republiku nepříjemné dopady.

Reklama:

Jak hodnotíte aktuální situaci v souvislosti s vysokým počtem pozitivních případů nákazy koronavirem?

Vyšší nárůsty a tzv. druhou vlnu jsme mohli očekávat, jednak kvůli dovoleným v zahraničí a znovuotevření škol, proto jsme v průběhu léta a dovolených tlačili na premiéra Babiše, aby dotáhl věci z plánu Budoucnost řešíme teď, který jsme mu s Piráty představili. Ministerstvo realizovalo pouze pandemický semafor, který ministrovi Vojtěchovi představil pirát Jakub Michálek, což samo o sobě nestačí. Navíc tedy omezení vyhlašují plošně, nezávisle na barvách regionů.

Reklama:

Zásadní bylo navýšit kapacitu testování zapojením fakultních nemocnic a vědeckých pracovišť, která již v dubnu hlásila, že jsou připravena, ale vláda je nevyužila. A hlavně zprovoznění chytré karantény pro dohledávání kontaktů. To se také nestalo. Hygiena nebyla dovybavena technikou ani personálně podpořena. Systém se zhroutil, kontakty se netrasují, na telefon čekáte klidně 5 dní až týden. Arogantní vláda tak promarnila několik měsíců. Připomeňme si, jak premiér shazoval Piráty, ale i odborníky z COVID19 CZ a dalších, že »straší druhou vlnou«. Nebo jak tvrdil, že to má pod kontrolou a nic plošného už zavádět nebude. Řídit zemi musíte podle dat a faktů a ne měnit názory podle »líbíků« na sociálních sítích,

Nepřišla podle vás vláda poměrně pozdě s plošný opatřením v podobě zavedení roušek ve vnitřních prostorách?

To, že musíme opět obléct roušky ve vnitřních prostorách, je bohužel nutnost, ale je to důsledek právě té ignorace z období po první vlně. Vláda neměla plán a byla na tom s připraveností víceméně jako v březnu, jen máme nějaké zásoby pomůcek, často pochybné kvality. Akorát případů máme výrazně více. Bohužel jsou nyní lidé méně ochotní poslouchat nařízení vlády. Ostatně sám premiér přes média několikrát prohlásil, že už žádná plošná opatření nebudou, že to sám řídí a vše zvládá. Opět tedy lhal. Lidé jsou ochotni řídit se pravidly, když jim dávají smysl. Jsme si navzájem solidární. I díky tomu jsme první vlnu lidsky, nikoliv ekonomicky zvládli. Vláda respektive jednotliví ministři jsou schopni své výroky měnit během dne i několikrát. V tom se nezorientuje ani člověk, který to sleduje. Vůle se následně omezovat je kvůli tomu nižší. V momentě, kdy premiér sám po několikahodinovém jednání řekne, že on do karantény nemusí, nelze pak očekávat přílišnou ochotu od lidí, kteří na rozdíl od něj musí vydělávat, že budou řešit, že se musí izolovat a přestat chodit do práce.

Co se stalo, že na jaře Česko zvládlo vývoj epidemie poměrně úspěšně a se začínajícím podzimem se řadí k těm horším zemím?

Česká republika za cenu uzavření ekonomiky na několik měsíců a ztráty 250 miliard první vlnu skutečně zastavila, ale ponaučení a získaný čas vládní suita nevyužila. Je jasné, že když zakážete lidem chodit ven, a doslova nařídíte »zavřít krám«, tak se virus přestane šířit. Pak ale musíte slézt z obrazovky a začít plánovat a strategicky myslet na budoucnost. Bohužel se boj proti viru ve vládním angažmá odehrával celé léto více na obrazovce a sociálních sítích, než pomocí strategických kroků. Stále je ještě čas skutečně táhnout za jeden provaz. Piráti mají podklady od odborníků i ze zahraničí a věci jsme vládě předávali obratem. Tři pilíře boje s pandemií vláda není schopna realizovat ani odřídit. Kdyby místo své prezentace zpropagovala třeba eRoušku, udělala by národu větší službu. Ale řekněme si to na rovinu, pokud neodkážeme trasovat – dohledávat kontakty, tak jsme v situaci komunitního šíření zcela slepí, a situace bude násobně horší než na jaře a patrně míříme k dalšímu lockdownu.

Jak moc současný stav může ovlivnit další ekonomický chod země?

Jak jsem již zmínil. Vláda zavádí globální opatření. Stále jsem optimista a doufám, že skokový nárůst hospitalizovaných pacientů se podaří zastavit. To ale neuděláte tak, že pošlete seniorům 5 roušek a jeden respirátor. Systematicky musíte pomáhat a chránit ty lidi, u kterých jsou zvýšená rizika těžkého průběhu, což není primárně otázka věku. A poptávat hygienická opatření tak, aby se nemuseli zavírat provozy a služby.

Nejde ani tak o počet lůžek ve speciálních oddělení nemocnic, ale o potřebné vybavení a zejména o personál. Tam stále vidím riziko, neboť nárůst těžkého průběhu nemoci je značný. Pokud toto bude pokračovat, a nedojde k okamžitému posílení kapacit a vybavení hygieny, bojím se dalšího lockdownu jako obrany před zahlcením zdravotního systému. Stát Izrael, se svými téměř 9 miliony obyvatel již podobný postup ohlásil, situace v České republice je modelově podobná právě Izraeli. Další zavření ekonomiky by bylo pro Českou republiku a zejména její lidi a rodiny devastující.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: