Ivan Bartoš ukázal ve volbě o šéfa Pirátů záda komunistce a dalším dvěma soupeřům. Cílem je práce pro občany, míní

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 1. 2022

Je dobojováno, je rozhodnuto. Piráti rozhodli, že je opět povede vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (41). Celostátní fórum strany potvrdilo, že i přes neúspěch ve volbách do Sněmovny, dále bude hlavní tváří politik s jasnou vizí, kam se bude strana ubírat. Ve druhém kole volby porazil staronový předseda Pirátů senátora Lukáše Wagenknechta (43). Pro ŽivotvČesku.cz poskytl vyjádření, kam se strana bude ubírat, zdůraznil, že v první řadě je potřeba se poučit z vlastních chyb.

"S velkou pokorou děkuji všem Pirátkám a Pirátům, kteří se ve volbě nového vedení naší strany rozhodli podpořit mou kandidaturu a zvolit mě znovu pro nadcházející dva roky svým předsedou. Tohoto rozhodnutí si velice vážím a udělám maximum pro to, abych ve mě vloženou důvěru nezklamal. Děkuji také všem svým volebním »soupeřům« a v neposlední řadě členkám a členům, kteří volili některého z mých protikandidátů za to, že se do hlasování zapojili a projevili svůj názor," řekl v úvodu svého komentáře pro ŽivotvČesku.cz staronový předseda Pirátů.

Strana zažila po společné kandidatuře s hnutím Starostové a nezávislí krizi. V současnosti mají Piráti tři členy vlády, ale také jen čtyři poslance, zatímco před volbami jich měli 22. Kvůli covidu se celostátní fórum Pirátů konalo online, v Pardubicích se sešlo jen několik řečníků a celý organizační tým.

"Máme za sebou velice náročný rok, ale především velké množství těžké práce před sebou. Čeká nás mnoho vnitrostranických úkolů, ale hlavně práce pro 10 milionů občanů této země a zejména 830 000 našich voličů, kteří nám v posledních volbách vyjádřili svou důvěru," vyzdvihl Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz, co je prioritou a čím se chce strana zabývat.

V prvním kole volby vypadli Jana Michailidu (31) a Petr Witosz (35). Žena se srdcem pro komunismus pak neuspěla ani při volbě místopředsedů. Bartošovým cílem je nyní stabilizace Pirátů ve vládní roli. Strana by podle něj měla potvrdit, že Piráti jsou liberální a středovou stranou.

"Naším cílem musí být poučení se z vlastních chyb a díky tomu posílení strany. Ukažme, že jsme silnou, úspěšnou, liberální a středovou stranou, která vznikla díky nasazení obyčejných lidí a která tu je hlavně pro obyčejné lidi. Která není nikomu zavázána. Z pozice předsedy strany a člena vlády pro to, s podporou dalších Pirátek a Pirátů, udělám maximum. Politika je totiž prostředkem změny, nikoliv cílem," dodal pro ŽivotvČesku.cz na dva roky zvolený šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj.

Ivanu Bartošovi bude prvním místopředsedou europoslanec Marcela Kolaja (41). Další místopředsedkyní vládní strany se stala první náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová (36).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.