Ivan Bartoš vysvětlil, jak lze změnit dostupnost bydlení. Tohle mají v plánu Piráti udělat po volbách
Dostupnost nového bydlení v Česku byla loni ve srovnání 22 evropských zemí druhá nejhorší za Srbskem. Nový byt v ČR vyjde na 12,2 průměrného hrubého ročního platu, o rok dříve to bylo 11,4 platu. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte. Nejsnadněji na bydlení dosáhnou Irové, kteří na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních vynaloží 3,1 ročního platu. V Srbsku je to 15,2 platu. V letech 2017 až 2019 byla dostupnost bydlení v ČR nejhorší. "Ceny bydlení u nás dál prudce rostou, a to dokonce výrazně rychleji než ve zbytku Evropy. Pro mnoho rodin je tak reálně problém dosáhnout na vlastní bydlení," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz současnou situaci předseda Pirátů Ivan Bartoš (41), který popsal, co chce jeho strana po volbách v případě úspěchu v otázce bydlení změnit.
"Vývoj cenové dostupnosti vlastního bydlení rezonuje za posledních několik let v celé Evropě, když 64 procent zemí očekává, že v postpandemických letech se dostupnost vlastního bydlení může ještě zhoršit,“ uvedl vedoucí partner v oddělení nemovitostí Deloitte Miroslav Linhart.
Ačkoliv je nové bydlení v Česku v poměru k platům nejméně dostupné, nominální ceny nedosahují úrovně západních zemí. Podle Ivana Bartoše je potřeba změnit nedostupnost bydlení na dostupnost. "Je přitom zcela pochopitelné, že řada lidí po vlastním bydlení touží, protože se bojí, že by například v důchodu neutáhli ceny pronájmu a museli by na stará kolena opustit svůj domov. Vždyť pro některé je už dnes obtížné sehnat peníze na nájem nebo kauci. To všechno je třeba začít konečně řešit, protože bez jistoty střechy nad hlavou se prostě dobře žít nedá," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů nad současnou problematikou v oblasti bydlení a poukázal na to, že existuje řada vlivných zájmových skupin, které nechtějí vidět jeho stranu ve vládě.
"Různé zájmové skupiny, které se nás bojí, o nás šíří lži, že chceme lidem danit byty a domy. Nic takového v žádném případě v programu nemáme, naopak. Sami jsme prosazovali například zrušení daně z nabytí nemovitosti. Dobře totiž víme, jak je situace s bydlením pro řadu lidí složitá. Za Piráty a Starosty jsme proto připravili řadu návrhů, jak dostupnost bydlení zlepšit. V první řadě budeme chtít hned po volbách předělat nepovedený vládní stavební zákon tak, aby mohli lidé stavět konečně rychle, snadno a bez ubíjející byrokracie. Naše návrhy ke stavebnímu zákonu se opírají především o digitalizaci, co nejsnazší stavební řízení a posílení pravomocí samospráv," upřesnil Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz, co po volbách chtějí Piráti změnit s tím, že prioritou je podpora velké výstavby v obcích například skrz přijetí zákona o podpoře bydlení.
"Zákon nabídne obcím soubor volitelných nástrojů, které umožní řešit situaci obyvatel v souladu s jejich potřebami. Nástroje připravíme na základě zahraničních a domácích příkladů dobré praxe – od různých forem poradenství (sociálního, realitního, právního, dluhového apod.) v kontaktních centrech bydlení, přes podporu bydlení v soukromém sektoru za využití státní garance, až po samotnou výstavbu dostupných a sociálních obecních bytů. Je třeba i upravit podmínky »alternativní« výstavby a účasti obcí v takových projektech. Mám na mysli různé spolky, družstva, baugruppe a podobné formy, které mohou fungovat jak nezávisle na obci, tak s účastí obce (např. formou vložení pozemku). Dnes je takový proces právně stále velmi složitý a nedaří se jej realizovat. Rychlý recept na zlepšení dostupnosti bydlení ale bohužel neexistuje. Účinná změna je dlouhodobou záležitostí a vyžádá si provázanost jednotlivých kroků, výraznou spolupráci mezi ministerstvy a všemi dalšími institucemi. O to všechno se budeme zasazovat, protože se nelze jako předchozí vlády tvářit, že žádný problém neexistuje," dodal pro ŽivotvČesku.cz k jednomu z nejtěžších témat v současnosti šéf pirátské strany.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.