Ivan Bartoš: Země je ve složité situaci. Těžko z informací z hradní kanceláře usoudit, v jaké se nyní nacházíme

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 10. 2021

V Česku panuje po volbách neklidná atmosféra v souvislosti se zdravotním stavem prezidenta Miloše Zemana (77). Ten musel být v neděli hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) a jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral (67) oznámil, že na pracovišti interní medicíny zůstává kvůli komplikacím ohledně svého chronického onemocnění. Informovanost ze stranu Hradu však nadále vázne. "Země je ve složité situaci a navíc je právě po volbách, kde v parlamentní demokracii je role pana prezidenta moderovat debatu o vzniku budoucí vlády," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš (41) pro ŽivotvČesku.cz.

Prezident Miloš Zeman zůstává i nadále v péči lékařů v pražské Ústřední vojenské nemocnici, kde by se měl podle informací, které zveřejnil Deník N, léčit mimo jiné s jaterní encefalopatií, která bývá zapříčiněna selháváním jednoho z nejdůležitějších orgánů látkové výměny. Ještě před pár hodinami Hrad mlčel a neposkytoval žádné bližší informace. To samozřejmě vedlo k vytváření nejrůznějších spekulací.

Podle šéfa České pirátské strany Ivana Bartoše to není normální a správné. "Zdraví každého je důležité a je pochopitelné, že je-li někdo nemocen, je nejdůležitější jeho uzdravení, zdravotní stav a rekonvalescence. Země je ve složité situaci a navíc je právě po volbách, kde v parlamentní demokracii je role pana prezidenta moderovat debatu o vzniku budoucí vlády, ale i řada dalších úkolů. Těžko z informací z hradní kanceláře usoudit, v čem se nyní nacházíme," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz k situaci související s hospitalizací hlavy státu. Již podruhé v krátkém časovém horizontu byl prezident převezen z Lán opět do nemocnice.

Ivan Bartoš připouští, že mu chybí bližší informace a jakožto člen současné vlády není konkrétněji informován oproti veřejnosti. "Ve věci informování o stavu prezidenta Zemana nemám žádné jiné informace než občané, proto nechci nad ničím spekulovat," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz.

Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček však krátce nato oznámil na svém Twitteru, že Miloš Zeman už přeci jen určil termín zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které svolá na pondělí 8. listopadu - tedy za necelý měsíc.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.