Ivan Langer srovnal Fialovu a Babišovu vládu: Pochválil současného premiéra. Nešetřil kritikou ani na jedné straně. Pak se pustil ostře do ministrů

Ivan Langer
Ivan Langer
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2022

V loňském listopadu prezident Miloš Zeman (77) jmenoval Petra Fialu (58) premiérem České republiky. Vládní pětikoalice následně v lednu získala důvěru po jednání, které trvalo 23 hodin. Opozice jí od začátku rozhodně nedává nic zadarmo. Nová vláda je u moci přibližně pět měsíců, což je doba, kdy už se někteří ministři dají hodnotit a srovnávat. Redakce ŽivotvČesku.cz požádala bývalého ministra vnitra a zkušeného politického komentátora Ivana Langera (55), zda by mohl svým pohledem zhodnotit obě vlády, tedy nejen Fialovu, ale i Babišovu. Kritický byl u obou.

Vláda Andreje Babiše (67) musela nečekaně řešit zásadní problémy spojené s pandemií koronaviru, Petr Fiala a jeho ministři se po převzetí moci ani pořádně nestačili rozkoukat a začala válka na Ukrajině spojená s reálnou uprchlickou vlnou, která zasáhla i Českou republiku.

Navršením několika problémů navíc inflace vystřelila do rekordních výšin překračujících 14 procent a pro mnoho lidí se ceny bydlení, potravin i pohonných hmot dostaly na hranici únosnosti. A právě to je častým terčem současné opozice, která vládě vyčítá, že pro české lidi nic nedělá.  

"Řekl bych, že ve srovnání, pokud jde o pracovitost, zodpovědnost, koncepčnost a zdravou míru patriotství, tak v tom nepochybně vítězí vláda současná. Předchozí vláda žila ze dne na den a svou budoucnost si vykupovala na úkor naší generace a generace našich dětí. Pokud jde o vládu samotnou, tak pro mě se tam tak trochu rozvírají nůžky mezi nesporně vysoce kvalitním výkonem Petra Fialy v oblasti zahraniční politiky a ministryně obrany Jany Černochové v oblasti bezpečnosti s výkonem v domácí politice, kde si myslím, že vláda a jednotliví ministři a zejména jejich týmy musí přidat, protože se ukazuje, že skutečně mnozí na vládnutí personálně, koncepčně i po stránce ideologie nebyli připraveni," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz Ivan Langer, který se jako poslanec či ministr vnitra podílel na projektech, jako jsou rozvoj eGovernmentu v ČR, reforma Policie, digitalizace, boj proti korupci a další palčivá témata.

Původ aktuálně vysoké inflace v ČR ve srovnání i s dalšími zeměmi EU je podle ekonomů již ve vývoji ekonomiky před pandemií koronaviru, kdy byl napjatý trh práce v podobě nedostatku pracovních sil a rostoucích mezd.

Současná vláda tak de facto pouze zdědila výsledky vlády Andreje Babiše, se kterými se musí vypořádat, o čemž vypovídá to, že podle ekonomů následně k inflaci přispěla i uvolněná rozpočtová politika vlády během pandemie, díky které se do ekonomiky dostalo poměrně velké množství peněz. Dalším důvodem je pozdější a rychlejší nástup růstu cen energií ve srovnání s jinými státy. Vliv měl i vývoj na trhu nemovitostí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.