Ivan Mládek otevřeně o epidemii. Jsem optimistický, ale přesto připraven zemřít, říká

Hudebník a bavič Ivan Mládek
Hudebník a bavič Ivan Mládek
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 1. 2021

Koronavirová epidemie je trápením pro všechny. Nedávno s bolestí v srdci oznámil Ivan Mládek (78), že ho opustil ve věku 79 let kamarád a zakladatel slavné skupiny Mustangové František Prošek, který se podle jeho slov nakazil covidem-19. Pro ŽivotvČesku.cz legendární hudebník a bavič prozradil, že současnou situaci vnímá optimisticky, přesto rizika nákazy v žádném případě nepodceňuje, ale je s nimi srovnaný. "Jsem připraven zemřít," uvedl Ivan Mládek.

Lidem je Ivan Mládek znám jako moderátor a spoluautor zábavných pořadů Čundrcountry show a Country estráda. Ale také jako hudebník, který vystupoval s vlastní kapelou Banjo Band, ve které hraje na tenorové bendžo a zpívá. Je autorem více než 400 písní.

V současnosti žije klidný život, v němž na prvním místě je rodina, malování obrazů, psaní humorných povídek a samozřejmě hudba. Aktuální situaci ohledně epidemie vnímá do budoucna pozitivně. "Je mi skoro 80. let. Už na mně není nic zajímavého. Současnou epidemii ohledně covidu vidím optimisticky, ale přesto jsem připraven zemřít," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz Ivan Mládek, jak vnímá dění kolem poměrně nové nemoci.

Řada posledních studií pomáhá lépe pochopit, jaká je skutečně úmrtnost na nový koronavirus. Dále také, které skupiny společnosti jsou touto nemocí nejvíce ohrožené. I přes rozdíly mezi jednotlivými zeměmi se ukazuje, že nejzranitelnější skupinou jsou senioři, přičemž větší riziko hrozí starším mužům.

U osob, které mají nad 65 let, se tato nemoc stává značně vážnou hrozbou a čím je člověk starší, tím větším rizikem pro něj tato nemoc je. Tento růst rizika je přitom velmi strmý, příkladem u lidí nad 75 let věku už jich z každé tisícovky nakažených zemře 116. Tyto dramatické rozdíly popisují první rozsáhlé studie, které se věnují úmrtnosti a smrtnosti nového koronaviru za půl roku trvání pandemie.

Poslední studie zveřejněné v časopise Nature ukazují, že věk samotný ale nevysvětluje všechno. Zásadní je také pohlaví. Mužům hrozí smrt téměř dvakrát častěji než ženám.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.