Ivan Vyskočil odhadl, kdo vydělá na kauze Vrbětice. Nenávist k Rusku je nebezpečné rozdmýchávat, míní

Herec Ivan Vyskočil
Herec Ivan Vyskočil
Foto: nextfoto.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 4. 2021

Za zásluhy v kultuře v roce 2018 dostal Ivan Vyskočil (74) medaili z rukou prezidenta Miloše Zemana (76) a netají se tím, že patří mezi příznivce hradní politiky. Ivan Vyskočil se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil, jak vnímá krizi mezi Českem a Ruskem. "Vyšetřování trvalo sedm let a najednou se vše vyvalilo. Myslím si, že pan Babiš na tom nevydělá, ta jeho prohlášení jsou taková podivná," řekl pro ŽivotvČesku.cz oblíbený herec o vrbětické kauze.

Krize kolem vrbětického skladu poškodila česko-ruské vztahy. Jak by se podle vás situace nyní měla řešit?

Já jsem rád, že to řešit nemusím. Jsem rád, že jsem obyčejný občan. Ale musím říct, že se na to dívám velmi skepticky, mám pocit, že tajné služby Ruské Federace jsou veliké a rozhodně nejsou hloupé. A že by měly k dispozici pouze dva »šantaly«, které zná pomalu celý svět a mají všude fotografie a ty by Rusko posílalo na všechny akce, to se mi opravdu zdá nepravděpodobné. Já už kdysi psal v souvislosti se Skripalem (agent Sergej Skripal byl v roce 2018 otráven látkou novičok pozn. red.), když všichni říkali, jak je to šíleně jedovaté a pan Skripal to přežil, že mám o tom pochybnosti. Hlavně když měli pana Skripala v Rusku ve vězení, tak ho mohli v tichosti udusit polštářem a nemuseli nikoho posílat do Salisbury.

Když se tedy vrátíme k Vrběticím, tak co si o tom myslíte?

Když se vrátím k Vrběticům, tak vzpomínám, jak o tom tehdy mluvili v televizi a říkalo se, že vesničané tam normálně lezli dírou v plotě, chodilo se tam na houby... Takže si myslíte, že tito dva »šantalové« by šli přes vrátnici? Že by jim vrátný říkal: "Ahoj kluci špionský, vy jste zase tady?" Tak pokud to tedy byli tito dva, tak to zase »zvrzali«. Neříkejte mi, že GRU má k dispozici jen tyto dva poplety, co to zase spletli a vybouchlo jim to dřív. Teď to vyšetřování trvalo sedm let. Sedm let nic a najednou se to všechno vyvalilo... Počítám, že za dalších sedm let se vynoří, že otrávili i tu Bečvu. Nebo to za sedm let bude nahnuté s Čínou, tak se pak řekne, že Bečvu otrávili Číňané. Prostě celé mi to přijde přitažené. V sobotu večer to ohlásil pan Hamáček, ale už v neděli před ruským velvyslanectvím byli aktivisté a měli tam transparent proti Kremlu a že jsme s Evropou a měli tam stánek a podpisové archy. Tak jestli pan Hamáček říká, že to nevěděl, tak to vypadá, že ti aktivisté to věděli dřív? To by bylo nějaké divné, ne?

Myslíte si, že se veřejnost někdy dozví, co přesně se v roce 2014 stalo?

Sklad byl volně přístupný, nehlídala ho ani armáda, hlídali to dva vrátní... To samo o sobě je trestuhodné. Každopádně je to hra tajných služeb, je to politická hra a vylezlo to teď na něčí zakázku, ale my se nikdy nedozvíme, jak a proč. My to můžeme jen tušit. Američané vypověděli deset diplomatů, tak jsme možná taky hned vypověděli a zavděčili se... Ale vědět to nemůžeme. A že tady operují tajné služby, je jasné. Tak se podívejte, co na veřejnost »vyšplouch« Julian Assange, že Američané odposlouchávali Angelu Merkelovou a jiné své kamarády a dodnes mu hrozí v USA trest smrti. Takže se nemůžeme divit, že tu jsou ruský tajný služby. Ale že by to byli tihle dva popletové, o tom mám pochybnosti. To by byli opravdu hloupí, aby sem poslali tyto dva. Proč by to dělali? Nerozumím tomu.

Kdo na tom vydělá z české politické scény?

Upřímně vám řeknu, že nevím. Vydělat na tom podle může SPD a možná i komunisté. Myslím si, že pan Babiš na tom nevydělá, ta jeho prohlášení jsou taková podivná. A když už se to řeší, tak nemají používat obrat »důvodné podezření«, ale mají jasně říct: »Ano, je to tak a máme na to takové jasné důkazy«. Myslím si, že tato nenávist k Rusku, jak mají teď třeba v České televizi Vánoce, že je to nebezpečné rozdmýchávat. Tady se za Němců rozdmýchávala nenávist vůči Židům, za Rakouska tady byla hilsneriáda, kdy Hilsnera odsoudili dávno před soudem, to samé byla Dreyfusova aféra... Rozdmýchávání těchto kolektivních nenávistí je strašně moc nebezpečné a rozumní politici by to dělat neměli.

Co by mělo přijít? Jak nyní jednat s Ruskem?

Jak jednat s Ruskem? Tak si představte, že já půjdu za panem Vémolou (MMA zápasník) a začnu na něj řvát, ať kouká ztišit tu muziku, jinak že uvidí. To bych asi uviděl já. Ale když přijdu slušně a řeknu mu, zda by byl tak laskav a mohl by to ztišit, tak možná vyhoví. Takto mají mezi sebou jednat lidi a snad i země. Rozhodně bych nedával velmoci, jakou je Rusko, ultimáta. S velmocí nemůžeme jednat ultimativně. Ano, nejednejme na kolenou, ale taky nevyhrožujme prstíčkem a nedělejme na Rusko »bububu«, na to nemáme.

Premiér v demisi Andrej Babiš (67) či končící ministryně financí Alena Schillerová (57) pa...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu