Ivan Vyskočil popsal, o čem se svým synem Jakubem naposledy mluvili, než proti sobě obrátil zbraň. Střelit se měl do srdce. Před smrtí byl u notáře

Jakub Vyskočil s otcem Ivanem Vyskočilem
Jakub Vyskočil s otcem Ivanem Vyskočilem
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2022

Smrt podnikatele a šéfa dopravní skupiny BusLine Jakuba Vyskočila (†46), který spáchal v noci na pondělí sebevraždu, je plná otazníků. Nepochopitelná je zejména pro jeho otce Ivana Vyskočila (75), který redakci ŽivotvČesku.cz poskytl část dopisu na rozloučenou. V ní »papírový« majitel společnosti s miliardovým obratem nastínil důvody, které ho dohnaly k tomu, že střelnou zbraní ukončil svůj život. Pro ŽivotvČesku.cz zdrcený otec poskytl rozhovor, ve kterém promluvil o možných důvodech, proč si jeho syn vzal život.

Úmrtí šestačtyřicetiletého podnikatele za sebou zanechalo řadu nezodpovězených otázek. Jakub Vyskočil ve firmě BusLine, která je jedním z největších autobusových dopravců v ČR, vystupoval jako vlastník od roku 2014. Ohledně ovládnutí společnosti jeho osobou se vedly dlouhé roky spekulace, že je takzvaný »bílý kůň«. Podle těchto tvrzení měl firmu s miliardovým obratem skrytě řídit liberecký podnikatel Jiří Vařil, o němž se syn herce Ivana Vyskočila v dopise na rozloučenou poměrně často vyjadřuje.

Do doby, než Jakub Vyskočil převzal společnost, ji ovládal již zmíněný podnikatel Jiří Vařil, který následně ve firmě přestal figurovat. Právě v červenci 2014 vstoupil v platnost zákon o zrušení akcií na doručitele, které do té doby umožňovaly skrývat skutečné vlastníky firem. Zákaz těchto akcií měl vést ke zprůhlednění podnikatelského prostředí, a to zejména při zadávání veřejných zakázek. 

O společnosti BusLine se během působení Jakuba Vyskočila v roli majitele několikrát psalo v médiích, a to v souvislosti s vyšetřováním policie. V roce 2018 byla společnost obviněna pro podezření z trestného činu pletich ve veřejné soutěži. Za pozornost také stojí, že BusLine sponzoroval jablonecký klub bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty (57) nebo liberecké Bílé Tygry patřící Syneru.

Majitel společnosti BusLine holding Jakub Vyskočil jen pár dní před svou smrtí u notáře ustanovil možnost jednat za firmu i jednomu ze svých podřízených manažerů - provoznímu řediteli Michalu Hančovi. Ve čtvrtek 5. května ho jmenoval do funkce jednatele BusLine holding, vyplývá tak z notářského zápisu, který má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici. Firmu, přes kterou ovládá všechny dcery patřící do skupiny BusLine, tak připravil na situaci, kdy by se ocitla jinak zcela bez jednatele.

Pane Vyskočile, pár dní před onou tragickou událostí se u notáře zapisoval nový jednatel společnosti BusLine. Neříkal vám Jakub něco o této změně?

Ne, to mi asi nestačil říct.

Celá ta událost působí tak, že chtěl na něco hodně upozornit. Tušíte, co to mohlo být?

Já myslím, že chtěl upozornit hlavně na pana Vařila, kterého policie řešila pro nedovolené ozbrojování, a nic z toho nebylo. Střílel po lidech a nedali mu ani líznout, aby zjistili, že byl zdrogovanej. Pak vytáhl z auta nějakého důchodce a zmlátil ho, no prostě, vždyť se mu v Liberci říká liberecký Voldemort…

Slyšel jsem, že i vy jste se s Jiřím Vařilem nějak setkal.

V dobách, kdy se tvářil jako největší kamarád, tak já blbec jsem se za něj ještě zaručil, protože jsme věděli, že je trošku psychicky labilní, megaloman… No, hold tak to někdy je.

V roce 2014 skončila možnost akcií na doručitele, váš syn s panem Vařilem ale dál chodili na různé schůzky. Stále to tak působilo, že firmu skrytě ovládá. Mohl být Jakub kvůli tomu třeba terčem vydírání nebo vyhrožování z této strany? Neříkal někdy něco takového?

To si piště, vždyť z toho měl být soud. On Jakuba od té firmy odstřihl, chtěl po něm příšerné peníze, psychicky ho mučil a vyhrožoval mu přes rodinu. To je jeho vina.

Vybavíte si poslední rozhovor se synem?

Mluvili jsme spolu úplně normálně. On z toho byl dlouhodobě psychicky na dně a byl otrávený i z toho, že u nás je ta spravedlnost taková slepá, lehce podmazatelná a taky jí to strašně dlouho trvá. To vlastně píše i v tom dopise na rozloučenou.

Jakub měl ukončit svůj život ve vozidle...

Ve vozidle se to nestalo. Vyšel z něj ven. I na tohle myslel. Podle informací, které mám a nejsou oficiální, se měl střelit do srdce.

Dopis na rozloučenou, který napsal Jakub Vyskočil:

"Jediné, co jsem opravdu chtěl, je vybudovat stabilní firmy, co by se rozvinuly v něco, co umí spolupracovat a vzájemně si neškodíme s kraji a našimi objednateli. Vařil chtěl jen moc, krást z levých faktur a ovládat. Těšilo ho, že je za bosse a kápa, ale to víš, že na to já nikdy nebyl. Poskytla jsi mi skoro 14 let krásného života, jsi vzácná čistá duše a tvá rodina je oáza klidu a slušného chování. Já jsem prostě tu míru hnusu v práci - myslím tím Vařila, už nemohl snášet. Nedá se v tom pracovat, žít, spát. Prosím, neplakej, starej se o Týnku skvěle jako dodnes," píše syn herce v dopise na rozloučenou, který má několik stran a směřoval ho pro svou partnerku.

"Požádej mého tátu, je veřejně známá osoba, ať se ptá, jak je možné táhnout případ člověka, jako je Vařil, už skoro 5 let? Jak je možné, že člověk, co soustavně porušuje zákon, je stále venku a jak je možné, že když u něj v roce 2018 našli nelegální zbraň, nebylo žádné řízení a zbraně mu nechali a on pak za pár měsíců střílel po lidech? Jak je možné, že když střílel, neudělali mu zkoušku na drogy a alkohol? Jak je možné, že v případě (směnka A2 Sanace vs. Vařil) falšuje důkazy, ví se to a nic se neděje? Jak je možné, že svědky jako je Vlaďka a Beňa obchází vymahači a dávají jim důrazné nabídky, že když »něco«, »něco jiného špatného se stane«? Policie je tak bezzubá? Baví se tím? Ať s tím jde za paní Bradáčovou a případně do médií. Jsme v nějaké banánové republice, nebo kde? Dopis ukaž Mgr. Seidelovi a Karin, oni ho použijí, jak uznají za vhodné. Snažil jsem se pomáhat, Dobrý anděl, Regi Base, Myslivci, Vězeňská služba. Dokonce z Ukrajiny mi snad píší nějaký děkovný dopis, ale s tak charakterově zborcenou osobou jako je Vařil, jsem si neporadil," uvedl Jakub Vyskočil před svou smrtí v dopise, který má minimálně naznačit, co bylo důvodem, že si dobrovolně vzal život.

"Jsem asi slaboch. Snad mi Bůh odpustí. Prosím nech mě spálit, nechci někde hnít v celku. Táhl jsem tam hnus a zlobu jako kámen. Důležitá věc, ani Tomáš Dolejší nevěděl, že mu Vařil vykrádá firmu na levé faktury a do poslední chvíle se snažil, aby to Tomáš nevěděl. Mně to bylo jasné v momentě, kdy jsem četl to usnesení o stíhání Tomáše. Nikdo z jeho zlodějin netěžil, nikdo na nich nezbohatl mimo Vařila, Tomáš už vůbec ne. Blbost všech je, že jsme mu tak věřili. Obelhával nás soustavně, chytře a mistrně. Vydíral, hrozil, plakal, ale se všemi manipuloval. Terezu obtěžoval a sexuálně ji utlačoval. Je to mistrný lhář. A dnes mu jde jen o jedno, zapojit do svého průseru co nejvíce lidí, za kterými kdysi dolézal a hodit na ně kus zodpovědnosti," zakončil Jakub Vyskočil část svého sdělení, ve kterém se vyjadřuje k dění uvnitř společnosti, kterou vlastnil.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.