Ivana Zemanová je proti Bidenově manželce Popelkou, porovnal první dámy diplomat

První dáma Ivana Zemanová
První dáma Ivana Zemanová
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2021

První dámu Spojených států amerických Jill Bidenovou (69) čeká nelehký úkol. Po boku manžela by měla stmelit rozdělenou společnost. "V USA má první dáma k ruce celý aparát, v Česku je to tak trochu Popelka," řekl o roli první dámy pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář (58), který v USA působil 5 let jako velvyslanec.

Po slavnostní inauguraci, kterou sledoval celý svět, začíná 46. prezidentovi Spojených států tvrdá práce. Joe Biden (78) má po svém boku dvě ženy, na které bude hodně spoléhat, že mu pomohou stmelit rozdělenou veřejnost. Vedle oddané manželky Jill (69) je to viceprezidentka Kamala Harrisová (56).

"Američané nečekají, že přichází pokračování stylu Melanie Trumpové, vědí, že Jill Bidenová není žádná časopisová kráska. Je to žena, která vždy podporovala svého muže. On to v této velice těžké době bude potřebovat. Američané od toho zvláštního úřadu první dámy čekají, že bude hlavně podporovat svého manžela, že bude s noblesou a přehledem reprezentovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, který v USA v letech 2005 - 2010 působil jako velvyslanec.

Nového amerického prezidenta a jeho tým čeká obrovský úkol. Americká veřejnost je rozdělená. Dramatické volby i Trumpovo nestandardní odcházení vyryly do společnosti hlubokou brázdu. Joe Biden bude muset národ přesvědčit, že bude dobrým prezidentem i pro ty, kteří mu hlas nedali.

"První dáma Spojených států má nelehký úkol. Pokud se jí po boku manžela bude dařit stmelovat rozdělenou americkou společnost, tak to bude nehynoucí zásluha. Spojovat rozpolcenou americkou společnost bude velmi těžké. Biden má vedle sebe dvě ženy, které mu budou oporou. Tou druhou je Kamala Harrisová, která je první viceprezidentkou a zároveň je předsedkyní Senátu. Je to také žena, která má z části africký a z části asijský původ, pochází z Jamajky, pro velkou část barevné menšiny představuje výrazný symbol. Po prvním Bidenově manželství, které skončilo tragédií (první manželka Neilia zemřela při autonehodě v roce 1972) ho Jill vždy výrazně podporovala. Biden tedy bude mít vedle sebe dvě dámy, které mu budou pomáhat Ameriku stmelovat," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář. A také se zamyslel nad tím, že v České republice není pozice první dámy tak prestižní, jako tomu je v USA.

"První dáma v České republice nemá ten oficiální status, jako má první dáma ve Spojených státech. Ve Spojených státech má první dáma k ruce celý aparát, v Česku je to trochu Popelka. Tady jsme se s tím ještě nedokázali legislativně vypořádat, abychom tu roli první dámy ukotvili v našem systému a vytvořili k tomu personální zázemí a finanční předpoklady. Pak jde o osobní založení, myslím si, že paní Zemanová je spíše introvertní člověk. Myslím, že ne úplně ráda se ukazuje na veřejnosti, ale svou roli v rámci svých možností plní, tak jak to její povaha a podstata umožňuje," dodal Petr Kolář pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.