Iveta Bartošová zemřela před 7 lety. Josef Rychtář učinil osobní zpověď, co se v osudný den stalo

Josef Rychtář a zesnulá zpěvačka Iveta Bartošová
Josef Rychtář a zesnulá zpěvačka Iveta Bartošová
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 4. 2021

Přesně před sedmi lety Česko zaskočila smutná zpráva. Fenomenální zpěvačka Iveta Bartošová (†48) ukončila svůj život vkročením na koleje v pražské Uhříněvsi, shodou okolností v den narozenin svého manžela Josefa Rychtáře (63). Podnikatel od té doby narozeniny neslaví, tento den má spojený s bolestnou vzpomínkou na ztrátu manželky. "Stále si kladu otázku, zda jsem nepostřehl něco, co jsem postřehnout měl. Když vám člověk zemře stářím nebo na nemoc, je to něco jiného, když odejde tímto způsobem, ptáte se proč," řekl Josef Rychtář pro ŽivotvČesku.cz.

Tragický skon zpěvačky zarmoutil její přátele, fanoušky, především pak rodinu. Josef Rychtář, který byl manželem Ivety Bartošové od září 2013, v tento den má narozeniny, už dlouho je ale neslaví. Bolest, kterou pociťuje, ani s roky neutuchá.

"Já narozeniny nedržím. Bral jsem je jako významný den, ale tím, že mě Ivetka tragicky opustila, mám ten den spojený s bolestí. Byl to den, kdy jsem ji ztratil a který nikomu nepřeji zažít. Když někoho milujete a přijedete domů, ten člověk už tu není a nebude, tak je to to nejhorší, co vás může potkat. Zůstanou jen vzpomínky a bolest z toho dne," řekl Josef Rychtář pro ŽivotvČesku.cz.

Josefu Rychtářovi chybí vysvětlení. "Stále si kladu otázku, zda jsem nepostřehl něco, co jsem postřehnout měl. Když vám člověk zemře stářím nebo na nemoc, je to něco jiného, když odejde tímto způsobem, ptáte se proč. Jsou lidé, kteří vám napíšou lístek s vysvětlením, co je trápilo, co je bolelo. Ivetka nechala dopis na rozloučenou, kde se rozloučila se mnou i s Artíkem, ale už nevysvětlila ten svůj krok, co ji bolelo, co bylo impulzem ke skutku, ke kterému se odhodlala. Ať chci nebo nechci, kladu si otázky, nedokážu si na ně odpovědět a nikdo jiný mi na ně ani neodpoví," popsal pro ŽivotvČesku.cz vdovec po Ivetě Bartošové své myšlenky.

Iveta Bartošová nechala dopis na rozloučenou, ale svůj krok v něm neodůvodnila. "Pokud má někdo takový impulz, tak by mu to člověk rozmluvil nebo by tu věc nějakým způsobem vyřešil a od toho kroku ho odvrátil. Tím, že se to nestalo, si kladu otázku, co se v její hlavičce dělo, že našla sílu a odvahu se k tomu odhodlat. Nechala tu spoustu otazníků a věřím, že Artur jako syn si klade otázku, proč mu maminka nesdělila, že se jí něco nelíbilo," vysvětlil Josef Rychtář pro ŽivotvČesku.cz.

"Kdo to nezažil, neví, o čem to je. Můžeme si s lidmi ublížit, vyhubovat si, nemluvit spolu, ale víme důvody, proč tomu tak je. Ale tady důvod neznám. Určitou roli sehrál i tlak bulvárního tisku, Ivetka byla velice citlivý člověk, který si některé věci bral hodně k srdci. Psala se spousta hanlivých věcí, které nebyly třeba ani podložené. Jsou slušná média a ta, která chodí za pomyslnou hranici. Je závažné, že se kope do člověka i posmrtně, když se nemůže bránit nebo vyjádřit," uvedl Josef Rychtář, kde vidí podíl viny.

Josef Rychtář na svou zesnulou manželku stále vzpomíná jako na velmi výjimečnou osobnost. "Ivetka byla zvláštní tím, že byla skromná, citlivá a hodná. Co se týká hlasu, měla dar od boha, její hlas byl úžasný. Moc tu chybí, myslím si, že tu ještě mohla být a společnosti něco dát. Byla drobounký andílek, nikdy nikomu neublížila, nebyla zlá ani zákeřná, byla prostě lidová a takových lidí se najde málo," doplnil pro ŽivotvČesku.cz vdovec po legendární zpěvačce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.