Reklama:

Jaderná lady Dana Drábová promluvila o Černobylu a pravděpodobnosti, že se po ozáření u člověka rozvine onkologické onemocnění

Dana Drábová
Dana Drábová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 4. 2024

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová říká často věci bez pardonu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ má ráda upřímnost. A tak rozhodně nejde o nudnou paní, která si dokáže povídat tak maximálně o dozimetru a dukovanské elektrárně. To už ví i respektovaný ekonom a autor podcastu Offline Štěpán Křeček, jehož byla takzvaná »jaderná lady« hostem. "Paní Drábová je velmi vzdělaná a znalá žena. Je to člověk, který je skutečný odborník. A tím, že předsedá úřadu pro jadernou bezpečnost právě ona, tak si myslím, že se v České republice můžeme cítit bezpečně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonomický expert, jemuž Drábová jen v krátkosti přiblížila, jak na člověka působí nebezpečná radiace.

Reklama:

Zkušený ekonom a »podcaster« se jaderné lady dotázal v kontextu havárie jaderné elektrárny v Černobylu na severu Ukrajiny v roce 1986 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a odvysílané minisérie v produkci HBO s názvem Černobyl –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na zpožděné následky u člověka zasaženého silnou radiací.

Reklama:

"Ono to záleží. První následky nemoci z ozáření někteří z těch hasičů měli ještě ráno toho 26. dubna. Ale na druhou stranu je organismus naprogramován tak, že když vám něco zabije buňky, tak ty tkáně se je snaží nahradit. A velmi bojují o to, aby ty zabité buňky dokázaly nahradit. Až když to nedokáží, což má nějakou časovou prodlevu, tak se začnou ty příznaky projevovat," uvedla Drábová v podcastu Offline Štěpána Křečka s tím, že jde o individuální rozdíl v tom smyslu, že zná velmi dobře ukrajinské kolegy, kteří se v Černobylské jaderné elektrárně pohybovali.

"Podle dozimetrů dostali dávky... My říkáme, že při obdržení takové dávky zemře do třiceti dnů 50, 60, 90 procent ozářených. Řada z nich, dnes už jsou v požehnaném věku, tu je bez nějakých závažnějších důsledků. Ono je to opravdu individuálně závislé," sdělila dále předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Dále věhlasná jaderná inženýrka odpověděla na dotaz, zda ozáření může mít vliv na zkrácení délky života. Z jejích slov vyplynulo, že radiace může do jisté míry být »dobrý sluha«, ale velmi zlý pán.

"Obecně přístup je takový, že každá dávka ozáření, které není zdůvodněno nějakým přínosem, tomu je záhodno se vyhnout. Protože to záření má dva typy možných účinků. Jedno je to, o čem mluvíme, to jsou časné tkáňové reakce –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ to znamená nemoc z ozáření, popáleniny, poškození oční čočky. Ale druhý, který je zákeřnější, radiace je jedním z faktorů, který umí měnit informaci nesenou v DNA. Změna informace v DNA znamená pravděpodobnost, že dojde k vyvolání onkologického onemocnění. A tím pádem ta regulace ozáření se snaží, pokud to lze, tak to záření mít tak nízké, jak je rozumně dosažitelné. To právě proto, aby se nezvyšovala ta pravděpodobnost, že někdy tím onkologickým onemocněním utrpíte. Je to poměrně komplikovaná záležitost. A ještě navíc onkologické příčiny jsou nespecifické," doplnila dále Dana Drábová v podcastu ekonomického experta.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: