Jaderné elektrárny v ČR jsou projektovány na tornádo o síle F4, uvedla Dana Drábová. Vyjádřil se mluvčí Dukovan

Profimedia
Jaderná fyzička Dana Drábová
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 30. 6. 2021

Škody po tornádu na Moravě zatím dosáhly 15 miliard. Nejvíce postižené jsou obce na Hodonínsku a Břeclavsku. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová (60) popsala, jak jsou před rozmary počasí chráněny české jaderné elektrárny. "Jaderné elektrárny jsou projektovány, aby vydržely vítr o rychlosti 200 km/h a tornáda o síle F4," uvedla expertka na jadernou fyziku pro ŽivotvČesku.cz.

Tornádo na Moravě dosáhlo čtvrtého z šesti bodů Fujitovy stupnice. Škody v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku se dosud vyšplhaly na 15 miliard korun, ještě ale dál porostou.

V České republice dosud nebylo zaznamenáno tornádo, které by bylo silnější než je hodnota F3 na tzv. Fujitově stupnici. Tornádo, které udeřilo na jihu Moravy, tak drží rekord.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová pro ŽivotvČesku.cz řekla, jak jsou zajištěné české jaderné elektrárny. "Jaderné elektrárny jsou projektovány na to, aby všechny důležité budovy i systémy bez ztráty funkce vydržely vítr o rychlosti 200 km v hodině a tornádo o síle F4," uvedla Dana Drábová s tím, že nechce spekulovat, co by se stalo při větší intenzitě tornáda.

K problematice bezpečnosti jaderných elektráren před extrémním počasím se vyjádřil také mluvčí elektrárny Dukovany. Stoprocentní dochlazení v případě extrémního počasí by zajistily dvě velké ventilátorové věže.

"V uplynulých deseti letech jsme investovali řádově několik miliard do zodolňování všech objektů důležitých z pohledu jaderné bezpečnosti. Kromě seismické odolnosti a zvyšování odolnosti konstrukce střech, se jednalo také o výstavbu nových seismicky odolných chladících ventilátorových věží právě pro případ extrémních větrů a tornád, kterým by nemusely chladící věže odolat. Pro tento případ zde máme dvě velké ventilátorové věže, které by stoprocentně zajistily bezpečné dochlazení bloku. Jsou tu i další opatření, proti extrémním dešťů či sněhu se posilovaly například konstrukce střech a kvůli možnému dešti se pracovalo na odtokových kanálech přímo v areálu elektrárny," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Je to pár týdnů zpět, co se ruské síly stáhly z odstavené ukrajinské jaderné elektrárny Če...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu