Jak být dobrým manažerem? Osvojte si základní soft skills

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Canva
Redakce |
[email protected]
Publikováno: 8. 11. 2021

Soft skills, neboli měkké dovednosti, nás provází na každém kroku, a to jak v kariérním tak v běžném životě. Pro práci na vyšších pozicích jsou naprosto nezbytné. Úspěšný manažer má často základní soft skills přirozeně v sobě, nicméně pokud ne, i vedení lidí, komunikace či plánování úkolů se dá naučit.

Jaké jsou základní soft skills dobrého manažera?

Každý lídr by měl mít jasnou vizi, které věří a ke které dokáže nasměrovat i svůj tým. Schopnost motivovat a vést své podřízené ke stejnému cíli patří rozhodně k jedné z nejzásadnějších dovedností dobrého manažera.

Váš tým vám musí věřit, mít ve vás oporu, zároveň ale musíte být důslední a spravedliví. Vaši lidé rozhodně ocení, když budete asertivní, velkorysí, otevření a oddaní, stejně tak ale pevní ve svých rozhodnutích, dostatečně progresivní a kreativní. Musíte si stát za svým, umět ale uznat svou chybu. A samozřejmě občas ukázat, že i vy jste jen člověk a máte smysl pro humor. Navíc byste měli umět dokonale zvládnout plánování, dodržování termínů a kontrolování práce ostatních. To vše skloubit dohromady není rozhodně snadné, ale ani nemožné.

Co byste měli jako správný manažer zvládnout?

  • Mít vizi a dokázat ji jasně interpretovat
  • Jít příkladem, motivovat, předávat své know-how a posouvat tým kupředu
  • Zvládnout svůj vlastní time management
  • Správně odhadnout, kdo z týmu má jaké silné stránky a podle nich zadávat úkoly
  • Umět správně rozplánovat cíle a dílčí kroky na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé
  • Být důsledný v dodržování termínů a umět dávat hodnotnou zpětnou vazbu
  • Unést kritiku a být otevřený věcným připomínkám
  • Umět řešit konflikty a zvládat stresové situace
  • Naslouchat, mluvit a jednat

Pokud si některé z výše zmíněných nepostradatelných manažerských dovedností chcete osvojit nebo je zdokonalit, vsaďte na studium MBA, které je zaměřené na praxi a rozvíjí schopnosti a dovednosti každého individuálního studenta. Studium na ESBM lze zahájit kdykoliv během roku. Díky kombinaci e-learningovému systému a prezenčních seminářů můžete studovat dle vlastních časových možností, jakkoliv jste vytíženi.

European School of Business & Management nabízí 22 MBA specializací, ze kterých si vyberete přesně dle svého zájmu a zaměření. Naučíte se nebo si osvojíte leadership, soft skills a management, zaměřit se můžete na sféru korporátní, projektový, krizový, sportovní či mezinárodní management, případně management inovací, obchodu, veřejné správy a další.

Pečlivě vybraní lektoři z řad profesionálů vám budou tou nejlepší ukázkou toho, jak vést a posouvat jedince i tým na jejich cestě. Tak neváhejte, podejte si přihlášku ke studiu ještě dnes a zařaďte se mezi špičkové manažery, kteří vyniknou ve svém oboru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.