Jak epidemie přišla, tak zase odejde, říká Filip Renč, který je přesvědčen, že léto lidem vrátí radost

Režisér Filip Renč
Režisér Filip Renč
Foto: nextfoto.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 4. 2021

Vynikající režisér a scénárista Filip Renč (55) upíná naději k létu, protože je přesvědčen, že vývoj epidemie se obrací k lepšímu a o prázdninách se otevřou kulturní akce. "Jak to přišlo, tak to zase musí odejít," řekl o náročné koronavirové době Filip Renč pro ŽivotvČesku.cz.

Zastavené kulturní akce a osekané možnosti k práci nahradil režisér Filip Renč aktivitami domácího typu, to ale neznamená, že nevyhlíží den, kdy se začne výrazně rozvolňovat a nastartují se koncerty a divadelní představení. Pro umělce je vždy zásadní, aby mohl být tvůrčí a zaměstnat hlavu.

"Samozřejmě chybí kontakt s lidmi a chybí mi kreativní práce. Herci, zpěváci i režiséři potřebují ke svému vnitřnímu klidu, aby byl zaměstnán jejich mozek. Psychické i fyzické zdraví je to nejdůležitější," přiznal pro ŽivotvČesku.cz muž, který doufá, že na podzim bude moci publiku představit v obnovené premiéře muzikál Rebelové.

"Čekám, až otevřou divadla, mám zastavená tři představení. Máme také připravené představení Rebelové, mělo by být na Letní scéně v Letňanech. Doufám, že už to alespoň pro nějaký určitý počet diváků bude otevřené. Na podzim je s roční pauzou plánovaná premiéra v Hudebním divadle v Karlíně. Jde o renovovanou upravenou verzi Rebelů, diváky čeká nová scénografie, nové písničky i situace a také upravené vylepšené dialogy. Jestli kultura poběží, tak se těším, že tahle dobrá nálada, která v Rebelech byla a je, tak v této době pomůže. Doufám, že se najde nějaký klíč, aby se lidé mohli zase scházet při sportu a při kultuře, je vidět, že lidé bez toho už nemohou být," řekl pro ŽivotvČesku.cz tvůrce, kterého současná doba naučila, že nemá smysl plánovat moc dopředu.

"Člověk neví, co bude za 24 hodin. Každý dělá prognózy, ale člověk musí dnes plánovat ze dne na den, v dnešní době plánovat na půl roku dopředu nejde," zdůraznil režisér, který má za sebou úspěšné muzikály Golem, Andílci za školou či Kleopatra.

"Věřím, že jak to přišlo, tak to zase musí odejít. V historii léky ani očkování neměli a také to nakonec odešlo. Myslím, že nyní ten náznak je pozitivní a že je dost velká šance, aby se v létě pustily větší akce," popsal pro ŽivotvČesku.cz Filip Renč svůj pohled na koronavirovou epidemii.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.