Jak ochránit své peníze před inflací: Ekonom Lukáš Kovanda poradil, kam investovat a zda si něco nechat na účtu v bance
V současné době rapidního růstu inflace se do popředí dostává i téma, jak správně investovat, aby člověk ochránil své peníze. Finance uložené na bankovních účtech budou znehodnocovány a jedním z řešení, jak tomu zabránit, zůstává investování. Ekonom Lukáš Kovanda (40) popsal, co je vhodnější pro starší generaci a zda více sledovat rizikovost, nebo výnos. "Doporučuju zvolit nemovitostní fondy, kde lze investovat již od 500 korun výše. Případně do akciových nebo smíšených fondů, které kombinují investice do dluhopisů a akcií. V bance mít pak peníze pro nenadálé výdaje a nějakou finanční rezervu," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.
Zásadní vliv na českou ekonomiku má enormní růst cen, které šplhají nejrychleji za 13 let. V rámci celé Evropské unie (EU) se během srpna dostala roční míra inflace na 3,2 procenta, jak uvádí statistiky Evropského statistického úřadu Eurostat. Stejně tomu bylo podle dat ČSÚ i v České republice za uplynulý rok 2020, který zasáhla epidemie koronaviru. Dochází k výraznému zdražování, které bude v následujících měsících pokračovat i nadále. Navíc rostoucí inflace bude požírat úspory uložené na bankovních účtech, a tak se nabízí jedna z forem ochrany finance - investování.
Finanční trh však nabízí řadu možností a ne každá je vhodná nebo výhodná. Jinak by měli investovat mladí lidé či starší generace. Navíc ne každý si může dovolit investovat větší obnos peněz. Zorientovat se v tom pomohl ekonom Lukáš Kovanda, který je činný také jako socioekonomický analytik při OSN.
"Investovat neznamená vybrat celé konto v bance, lidé by si něco měli ponechat na účtech, protože peníze v investicích jsou často »zamčeny«, v některých případech i na několik let. Tudíž bych byl velice opatrný. Doporučuji zvolit nemovitostní fondy, kde lze investovat již od 500 korun výše, tam si myslím, že nikdo neudělá chybu. Případně do akciových nebo smíšených fondů, které kombinují investice do dluhopisů a akcií. Ale platí nemít všechno uloženo v bance, spíš jen to, co je třeba na nenadálé výdaje a nějakou finanční rezervu. Pokud by došlo na výpověď ze zaměstnání, nemoc nebo něco podobného," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že čím je člověk starší, měl by investovat s větší opatrností. Týká se to už například lidí nad 50 let.
"V praxi to znamená investovat s nižším výnosem, protože s tím vyšším logicky stoupá i míra rizika. Současný bezpečný výnos jsou dvě procenta, tolik vynáší dluhopis české vlády. Cokoli je nad dvěma procenty, se dá považovat za už poměrně rizikovou investici. Jakmile někdo nabízí tři nebo čtyři procenta, je to ještě přijatelné riziko. Pokud ale hovoří o šesti procentech, už je trojnásobné. Lidé by se neměli dívat pouze na to, kolik vydělají a o kolik zhodnotí, ale právě taky na samotnou výši rizika. Primárně by tedy měli sledovat to. Pokud chci investovat, měl bych do investic vložit peníze, o které jsem ochoten přijít. Jestliže investuji s financemi, o které když přijdu, snížím svoji životní úroveň a riskuji v podstatě vše, rozhodně to není prozíravé," popsal finanční expert, co je důležité sledovat, pokud chce člověk své peníze investovat smysluplně a také bezpečně. Mladší ročníky se mohou rozhodnout pro investování s o něco vyšší rizikovostí.
Podle něj je také rozumné nespoléhat se na názor jednoho finančního rádce, jenž může sledovat nějaký svůj zájem. Raději oslovit vícero stran, které mohou přinést racionálnější pohled na věc.
"Investice není nikdy bez rizika, to prostě neexistuje. Ale lepší je jednat s lidmi osobně a nepodléhat nabídkám na internetu. Je namístě dávat velký pozor u firem registrovaných třeba v zahraničí, ať už kupříkladu v Německu, Rakousku nebo v Rusku. Hodně z nich se teď vyrojilo jako houby po dešti a nabízí podivné investiční produkty. Kromě výše zmíněného lze také investovat například do zlata. Ale tam platí, že pokud mám například 200 000, tak bych měl do zlata vložit 6000 až 7000 maximálně, ne více. Má totiž nevýhodu, že nic nevynáší, nepřináší žádný úrok, žádnou dividendu," uzavřel Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.