Jak opravdu probíhá testování před využitím kadeřnice či kosmetičky. Kontrola hlídá i telefonní čísla

Žena v roušce - ilustrační foto
Žena v roušce – ilustrační foto
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2021

Od 3. května jsou otevřeny služby, při kterých dochází k péči o tělo. Studia a provozovny tak mohly otevřít například masérky, kosmetičky či kadeřnice. Ministerstvo zdravotnictví vydalo opatření, podle kterého smí služby využívat tři typy lidí - ti, co nemoc covid-19 prodělali, jsou očkovaní či se prokážou negativním testem. Prezidentka Unie kosmetiček Anna Menzelová pro ŽivotvČesku.cz popsala, jaké mají provozovatelé a provozovatelky reálné zkušenosti z terénu. "Pan ministr Petr Arenberger říkal původně, že kontroly budou chodit, když bude nějaký problém, překvapilo mě, že je to zase jinak. V některých provozovnách chtějí i datum narození a adresu, což není nutné. To mi přijde, že ti provozovatelé už jsou z kontrol moc vystrašení a odporuje to GDPR," uvedla Anna Menzelová pro ŽivotvČesku.cz.

Prezidentka Unie kosmetiček Anna Menzelová, která vlastní kosmetické studio provozuje v České Lípě, redakci ŽivotvČesku.cz popsala, jak probíhá domluva s klienty ohledně prokazování, že nepředstavují zdravotní riziko. Anna Menzelová uvedla, že lidí, kteří se nechávají testovat pouze za tím účelem, aby mohli jít ke kadeřnici či kosmetičce, je málo.

"Lidé chodí, ale nerozjelo se to tak, jak si kosmetičky představovaly. Myslím si, že ty změny při rozvolňování některé klientky odradí. Někteří lidé si služby kosmetičky odloží na dobu, kdy to bude ještě volnější, cítíme pokles tak o 20 až 30 procent. Ti, kteří jsou očkovaní, covid už prodělali, nebo mají test z práce, s těmi problém není. Lidé si ale nechtějí dělat antigenní test jen kvůli tomu, aby šli ke kosmetičce. Lidí, kteří přijdou bez testu a chtějí se nechat testovat až u nás, je také úplné minimum," popsala současnou situaci pro ŽivotvČesku.cz Anna Menzelová s tím, že se jí nestává, aby se klientky ptaly, zda i ona sama je negativně testovaná. Prezidentka Unie kosmetiček také popsala, jak vnímá kontroly ze strany hygieny a živnostenského úřadu.

"Máme povinnost archivovat si knihu o klientkách. Mám informace, hlavně od kadeřnic, že už procházely kontroly. Překvapilo mě, že nechodí jen hygiena, ale také zástupci živnostenského úřadu. Překvapilo mě, že to kontroloři podle mých informací dostali jako nařízenou povinnost. Osobně si myslím, že hygiena nestíhá trasování a mají svých starostí dost. Já si tedy archivuji jméno a také zaznamenám, čím se mi klientky prokázaly. Překvapilo mě, že bych si měla psát i telefonní čísla. Pan ministr Petr Arenberger původně tvrdil, že kontroly budou chodit, když bude nějaký problém, překvapilo mě, že je to zase jinak. V některých provozovnách chtějí i datum narození a adresu, což není nutné. To mi přijde, že ti provozovatelé už jsou z kontrol moc vystrašení a odporuje to GDPR. V této souvislosti musím říct, že policie ke kontrolám přistupuje velmi rozumně. Policisté navíc bez vyzvání nemohou vstupovat do provozoven, mohou vstoupit jen jako doprovod hygieny či na vyzvání," dodala pro ŽivotvČesku.cz Anna Menzelová, které přijde zvláštní, že do provozovny může pustit jen jednu zákaznici, ale při případné kontrole bude mít v provozovně najednou čtyři lidi.

"Zajímavé je, že podle opatření ministerstva mám mít ve studiu kvůli bezpečnosti jen jednu klientku, ale už nikdo neřeší, že když přijde hygiena a policie, tak najednou mám na pár metrech čtyři lidi. Prokážou se mi tito lidé tím, že také jsou po testech? Osobně chci říct, že nebudu nechávat klientky čekat, ale jsou pro mě prvořadé. Pokud přijde kontrola, tak jim řeknu, že nejdříve se budu věnovat klientce, ať s kontrolou počkají," uvedla rezolutně prezidentka Unie kosmetiček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.