Jak po svém konci na ministerstvu žije Jan Blatný: Promluvil o ideální dovolené, ale i dětství

Lékař Jan Blatný
Lékař Jan Blatný
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2021

Respektovaný hematolog, vysokoškolský pedagog a bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (51) popsal, jak po náročném období, kdy se setkal se zákulisím vysoké politiky, tráví dovolenou. "Mám rád Vysočinu, rád se toulám lesem. Když vidím nějakou pěknou houbu, tak ji také seberu a pak sušíme," popsal ideálně prožité dny pro ŽivotvČesku.cz.

Pane doktore, je čas léta a dovolených. Prozradíte, které místo máte v České republice nejraději, kam berete svou rodinu?

Úplně nejraději mám Vysočinu, rád se toulám lesem a to zejména na Novoměstsku a Tišnovsku. Primárně jde o turistiku, ale když uvidím nějakou houbu, tak ji rád seberu a pak je sušíme.

Vysočina je kraj houbařům zaslíbený. Pochlubíte se nějakým úlovkem, na který jste opravdu pyšný?

Úlovky si nezapisuji (usmívá se), ale už i letos jsem zažil krásné dny, kdy houby opravdu rostly, jako rodina jsme ledacos našli.

Když se podíváme za hranice České republiky, tak kde vás to baví a kam se rád vracíte?

Máme rádi rakouské hory a Slovinsko. Tam jsme také hodně v horách, ale i když má Slovinsko kraťounké pobřeží, tak se nám moc líbí, rádi pobýváme v Piranu. Letos jsme Slovinsko vynechali, kvůli všem daným omezením jsme si řekli, že budeme spíše doma, ale znovu opakuji, že slovinské pobřeží se nám moc líbí.

K dovolené patří dobrá kniha. Plno lidí říká, že na beletrii si najde čas jen na dovolené...

Letos jsem to měl jinak. Opravdu jsem si na dovolené chtěl odpočinout, ani jsem nechtěl číst, jen tak jsem si sedl na pěkné místo a pozoroval. Zkrátka si jen tak sednout v lese, nebo se dívat na večerní oblohu, letos toho čtení bylo málo.

Rozumím. Kniha vyžaduje pozornost a je to takový aktivní odpočinek. Co ale film? Prozradíte, jaký český film vás baví?

Já mám rád starší filmy, baví mě filmy z první republiky. Pokud bych měl vybrat něco z těch novějších filmů, tak řeknu Saturnina, kterého mám moc rád.

Pane doktore, žijete na jihu Moravy, řekněte nám, jak to máte s alkoholem. Jste spíše vinař či pivař?

Jako většina lidí z Moravy mám rád víno. Když je víno dobré, tak si skleničku rád dám. Na Moravě asi raději bílé, i když i některá červená vína jsou skvělá. Když je ale horký den, tak si přes den dám raději pivo, přeci jen lépe zažene žízeň, ale to se bavíme o nealkoholické variantě, přes den alkohol nepiji vůbec.

Když vás chce manželka rozmazlit dobrým jídlem, nebo by vás někdo chtěl pozvat na dobrý oběd, co si vyberete? Jaké jídlo můžete vlastně pořád?

Mám moc rád španělské ptáčky.

Vzpomenete si, čím jste chtěl být jako malý kluk? Co bylo vaším vysněným povoláním, když jste chodil do první třídy?

Hodně času jsem trávil u babičky. Babička byla plicní lékařka, dědeček, kterého jsem už nezažil, byl kardiolog. Jako malý jsem si hrával s jejich brašnou, fonendoskopem a psacím strojem. Tak nějak mě vlastně ani nikdy nenapadlo, že bych dělal něco jiného. Nevzpomínám si, že bych uvažoval o jiném povolání, přišlo mi normální dělat medicínu.

Máte nějaké motto nebo životní krédo, kterým se řídíte?

Já mám dva morální vzory - jedním z nich je pan prezident Masaryk, tím druhým byl pan prezident Havel. Myslím si, že pořád se dá dobře používat Masarykovo heslo »nebát se a nekrást«, tím se snažím řídit. Zda se mi to daří, nebo nedaří, to ať posoudí ostatní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.