Reklama:

Jak si zařídit bydlení pro elektromobil?

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Freepik
Redakce ŽvČ |
[email protected]
Publikováno: 3. 11. 2022

Objevili jste kouzlo elektromobilu? Pak jistě hledáte nějaký způsob, jak ho dobře ubytovat, abyste jej nemuseli parkovat na ulici. Parkování elektromobilu ve vlastním má totiž mnoho výhod. Jak si zajistit co nejlepší komfort a dokonalé vybavení garáže? Poradíme, jak si zařídit bydlení pro elektromobil.

Reklama:

Vlastní garáž pro elektromobil

Mít své auto pod střechou je základ. Nejen že se nemusíte bát, že vám auto někdo poškodí, že do něj nabourá nebo hůř, že vám jej někdo ukradne, ale nemusíte mít strach ani z povětrnostních vlivů. Auto bude schované před kroupami stejně jako před ostrým sluncem nebo mrazem. A to je především u elektromobilů velká výhoda. I když jsou aktuální modely technologicky zpracované tak, aby velmi dobře odolávaly velkým výkyvům teplot, včetně zimního období, přece jen budete klidnější, když bude mít váš elektromobil vlastní bydlení.

Reklama:

Jak si zařídit prostor

Plánování garáže by se nemělo podcenit, a to především proto, že můžete pracovat jen s určitým omezeným prostorem. Je vhodné si tedy celou plochu rozplánovat tak, aby vám vznikl prostor pro umístění auta, ale i skladovací prostor na pneumatiky, oleje, nářadí nebo součástky, které má třeba povinná výbava. Dalším prostorem pak může být údržbový nebo provozní – prostě třeba malý kout na dílenské činnosti.

S jakými rozměry počítat?

Garáž, její využití a jakýkoli možný zbývající prostor k čemukoli samozřejmě nejvíc ovlivní velikost vašeho elektromobilu. S jakým prostorem kolem byste měli počítat?

  • Mezera od zdi na straně řidiče – 0,6-1 m,
  • u spolujezdce není třeba tak velká, ideální je na pootevření dveří – 0,3 m,
  • vzdálenost přední masky od zdi nebo vrat – 0,5 m,
  • vzdálenost konce vozu – 0,5,
  • pokud budete v garáži dobíjet, pak počítejte s 1,5 m volného prostoru.

Využijte stěny a strop

Pokud má vaše garáž vyšší stropy, je možné je prakticky využít k odkládání nejrůznějších věcí. Buď můžete vybudovat podstropní prostor, nebo na strop či stěny zavěsit různé háčky, háky a police a umístit sem třeba sezónní potřeby, jako jsou zimní pneumatiky, střešní box, stojan na jízdní kola apod. Mít zde o všem můžete i věci, které přímo nesouvisí s autem. Garáž se dá totiž využít i pro uskladnění sportovního vybavení, kol, kolečkových bruslí nebo nářadí na zahradu.

Další klady garážování elektromobilu

Garážované auto je chráněné a například má mnohem nižší energetické nároky na vytopení interiéru. To platí samozřejmě především v zimě. Také baterie dostává méně zabrat a nebude hrozit, že by se například snižovalo deklarované množství kilometrů na dojezd. Největší výhodu pak garáž má, pokud v ní současně můžete svůj elektromobil i dobíjet.

Dobíjení elektromobilu v garáži

Mimo veřejných dobíjecích stanic si totiž můžete zajistit i vlastní dobíjení. Pokud tedy bydlíte v rodinném domku, u kterého je garáž, nebo máte garáž, kterou můžete vybavit nějakým energetickým systémem, jako je fotovoltaika, máte vyhráno. Nejen, že si dobijete svůj vůz naprosto kdykoli budete potřebovat, ale dobijete si jej za zlomkové ceny a vaše cestování bude nejen ekologické, ale zcela ekonomicky nenáročné.

Jakým způsobem dobíjet

V takovém případě máte garáž vybavenou kupříkladu Wallboxem, což je chytré zařízení, které umožňuje nabíjení auta v domácnosti (nebo třeba v práci). Výkon zařízení může být až 22 kW. Jeho umístnění není nijak náročně, snadno se připevní na zeď.

Další možností je nabíjet elektromobil z běžné třífázové zásuvky. Tady je ale třeba počítat s tím, že nabíjení je velmi zdlouhavé a je třeba mít zajištěn dostatečný přívod elektřiny. To už ovšem tak ekonomicky dobře nevychází. Výhodou proto stále je mít vlastní fotovoltaickou elektrárnu.

Prezentace klienta: Toto není redakční text. Redakce portálu ŽivotvČesku.cz nezodpovídá za jeho obsah.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: