Jak to bude dál s covidem: Další dva týdny rozhodnou, říká Roman Prymula ohledně predikce podzimní vlny

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 8. 2022

V Česku v neděli přibylo 324 potvrzených případů koronaviru. Je to nepatrný pokles proti minulé neděli. Počet nově nakažených se tak v mezitýdenním srovnání snížil počtvrté v řadě. Hospitalizovaných ubývá, nyní jich je méně než tisíc. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila respektovaného epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví ohledně podzimní vlny koronaviru. Podle něj bude zcela jasno během následujících dvou týdnů.

V uplynulém týdnu připadá na 100.000 obyvatel 154 nakažených, takzvané incidenční číslo stagnuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

"Pravdou je, že poslední týden vidíme pokles, byť to není tak markantní, ale vlna se opravdu zpomaluje. Je otázkou, zda je to realita, nebo další či přespříští týden uvidíme nějaké změny, protože stále je pozitivita testů vysoká, kdy je okolo 37 procent, což znamená, že v populaci je poměrně velká zátěž. Také tady vidíme dozvuky předcházejících týdnů, kdy v nemocnicích je poměrně vysoký počet osob," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Počet hospitalizovaných je nyní o několik desítek vyšší než před týdnem. Rostl ale pouze zhruba do poloviny týdne, ve čtvrtek bylo v nemocnicích s covidem více než 1200 pacientů. Od té doby počet klesá. V těžkém stavu je 40 lidí.

Epidemie koronaviru začala v Česku zrychlovat na začátku června a od té doby až do středy počty případů v mezitýdenním srovnání většinou rostly. V pondělí přibylo dokonce 3768 případů, nejvíce zhruba od poloviny dubna. Odborníci už dříve předpokládali, že letní vlna covidu by mohla právě koncem července kulminovat. Způsobila ji nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Nyní se trend začíná otáčet.

"Myslím, že během následujících dvou týdnů bude predikce možná. Pokud dojde k poklesu v rámci současné vlny, tak bude zhruba měsíc a půl pauza a následně by mohla začít plná podzimní vlna, jak se očekávalo. Pokud by letní vlna pokračovala a byla mohutnější, tak není vyloučeno, že podzimní vlna by byla posunuta o dva měsíce dál," dodal pro ŽivotvČesku.cz ohledně začátku podzimní vlny koronaviru epidemiolog Roman Prymula.

Plně naočkováno bylo v Česku proti covidu téměř 6,89 milionu lidí, z nich bezmála 4,27 milionu dostalo první posilující dávku vakcíny. Téměř 50.000 lidí si už přišlo i pro druhou posilující dávku. V neděli očkování podstoupilo zhruba 200 zájemců, polovina z nich dostala právě druhou posilující dávku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.