Jak to bude s respirátory přes léto. Adam Vojtěch nastínil, k čemu se schyluje. Vyhodnocujeme to v čase, říká

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 5. 2021

Od pondělí 10. května platí, že není nutné nosit ochranu dýchacích cest ve venkovních prostorách jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Na povinnosti mít zakryté dýchací cesty ve vnitřních prostorách se doposud nic nezměnilo. Řada lidí ale očekává, že v letních měsících by mohlo dojít ke změně opatření. "Můj názor je takový, že zatím bych viděl nošení respirátoru ve vnitřních prostorech jako opatření, které je na dobu v tuto chvíli neurčitou," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) s tím, že do budoucna ale může být vše jinak.

Od počátku března musejí lidé nosit v zastavěném území obce minimálně chirurgickou roušku, řada lidí ale přesto nosí respirátor. Respirátory s třídou ochrany nejméně FFP2, případně nanoroušky jsou povinné v hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech.

Některé země ale řeší, že naočkovaní lidé by už nemuseli nosit ochranu nosu a úst. "Pokud jde o vnitřní prostory, kde je velký počet osob, typicky MHD, tak by mohla ochrana nosu a úst zůstat zachována. Budeme to vyhodnocovat v průběhu času. Pravidlo, že by se měla nosit venku, dnes už neplatí, ale ve vnitřních prostorech, kde se koncentruje velký počet lidí, tomu tak zatím je. Jsou tady jisté příklady z některých zemí, ať už jde o Spojené státy, teď se o tom mluví v Německu, že lidé, kteří jsou očkovaní, tak by nemuseli povinně nosit roušky či respirátory, ale zatím to není něco, co by převládalo. Můj názor je takový, že zatím bych viděl nošení respirátoru ve vnitřních prostorech jako opatření, které je v tuto chvíli na dobu neurčitou, ale budeme to vyhodnocovat v čase," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který se svým epidemiologickým týmem první vlnu epidemie v Česku skvěle zvládl.

Rozhodovat se bude podle toho, jaký bude nadále trend epidemie, zda stále bude klesající. V Česku v sobotu přibylo 222 potvrzených případů nemoci covid-19, proti minulému týdnu jich bylo o třetinu méně. Nižší nárůst počtu nakažených, necelé dvě stovky, laboratoře naposledy zaznamenaly minulou neděli, nedělní čísla jsou ale většinou nižší než sobotní. Dál také klesá počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za poslední týden. V sobotu to bylo 31 případů, předchozí den 32. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.