Jak to bylo na začátku epidemie: Adam Vojtěch popsal dobu, kdy Česko zaskočil vir SARS-CoV-2

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia.cz

Datum 1. březen 2020 si každý Čech zapsal hluboko do paměti. Šlo o den, kdy v České republice byly prokázány první tři případy nákazy novým koronavirem. V pondělí to bude přesně rok, který ovlivnil životy všech. "My jsme měli první informace o nové nemoci z Číny na přelomu roku," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, který bojoval s epidemií v pozici ministra zdravotnictví a ohlédl se za ˇjejím celkovým vývojem na území Česka.

Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo v současnosti malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde počty nakažených i obětí rostou do závratných výšin. Přitom první vlnu epidemie, která položila nejen Evropu na lopatky, bylo Česko slovy premiéra »best in covid«. Jenže za rok se situace významně změnila a Česko dnes patří k zemím, kterým se nedaří s epidemií úspěšně bojovat.

"Mělo to nějaký vývoj. My jsme měli první informace z Číny na přelomu roku, že se tam nový typ koronaviru šíří. Tehdy to byla pouze Čína, následně další asijské země. Následovala Itálie a ocitli jsme se v situaci, kdy se nemoc objeví u nás. Začali jsme testovat podezřelé případy, všechny byly negativní a 1. března se objevily první tři pozitivní. Nikdo jsme netušili, jak se nemoc může rozšířit, co to bude znamenat. Měli jsme tehdy málo informací, ale nakonec se nám podařilo udělat opatření, která znamenala, že nedošlo k zásadnímu zhoršení situace," popsal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch začátky, kdy se nebezpečný vir rozšířil na území České republiky.

"V tom období jsme netušili, co všechno se může stát. Viděli jsme scénáře v jiných zemích, kde situace byla katastrofická a myslím, že první bitvu na jaře jsme zvládli skutečně dobře. Podařilo se situaci dobře zvládnout. Vzhledem ke zlepšení vznikl ale tlak na rozvolnění. A lidem se zdálo, že je konec pandemie. Tehdy jsem říkal, že je potřeba být obezřetní. To, že se situace může vyvinout do druhé vlny, jsme očekávali. Ale je pravdou, že nikdo neočekával takto zásadní zhoršení situace jaká je dnes," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který na konci září oznámil svou rezignaci. Od té doby se vývoj epidemie významně zhoršil.

Onemocnění covid‑19 je způsobeno novým typem koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2. Jedná se o vysoce infekční chorobu. Počátek epidemie je datován k 31. prosinci 2019, kdy byly první případy hlášeny v čínském městě Wu-Chan v provincii Chu-Pej. V České republice byly první tři případy nákazy novým koronavirem prokázány 1. března 2020. Jedním ze »symbolů« první vlny se stal student Daniel Pekárek, který začátek epidemie prožíval přímo v epicentru nákazy. Pro ŽivotvČesku.cz se ohlédl rok zpět, kdy se skutečně bál o svůj život.

Za rok od prvních potvrzených případů loni 1. března se koronavirus v Česku prokázal u 1,235.480 lidí, většinou měli mírný průběh. S nemocí covid-19 zemřelo 20.339 z nich, vyléčilo se 1,067.557 nakažených. Aktuální počet 147.584 lidí s potvrzenou nákazou je dosud nejvyšší. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od každého pozitivního, kleslo o tři setiny na hodnotu 1,19.

Druhou část rozhovoru s Adamem Vojtěch naleznete na portálu ŽivotvČesku.cz v pondělí 1. března.


Co je SARS-CoV-2:

Jedná se o RNA koronavirus, který způsobuje onemocnění covid-19 (z angl. coronavirus disease 2019), které bylo poprvé pozorováno na konci roku 2019 v čínském městě Wu-chan. Nyní je sedmým známým lidským koronavirem. Sekvenční analýza odhalila, že patří do stejného druhu jako SARS-CoV, tedy virus způsobující nemoc SARS.

 

Od pondělí 12. dubna došlo k částečnému návratu dětí do školních lavic a také začalo postu...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.