Jak ušetřit na svícení, které může mnohým provětrat peněženky. Ekonom promluvil o úspoře až 6000 korun

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 12. 2022

Řada českých domácností hledá úspory v běžném životním režimu. V posledních měsících totiž zdražilo vlivem ekonomické krize prakticky vše. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Štěpána Křečka, jak se dá se současnou drahotou efektivně bojovat. Odborník v ekonomické oblasti poukázal na to, že lidé mohou najít úsporu v rámci běžného provozu domácnosti třeba u svícení. "Klasické žárovky jsou levné na pořízení, ale drahé na provoz," upozornil.

Vláda v říjnu stanovila maximální ceny, a to 6000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočíst distribuční poplatky. Očekává se, že ceny na úrovni cenového maxima bude mít v příštím roce většina domácností, zdražení elektřiny chystají mnozí dodavatelé v Česku a řadě odběratelů budou končit fixace cen.

Jak ušetřit v rámci svícení, pro ŽivotvČesku.cz odpověděl ekonom Štěpán Křeček. "Když při současných cenách elektřiny necháme svítit 8 klasických 60 W žárovek 5 hodin každý den, tak za rok zaplatíme za spotřebu elektřiny zhruba 7000 korun. Při přechodu na LED žárovky ve stejném režimu svícení ušetříme za rok zhruba 6000 korun, přičemž investice do nového osvětlení se nám vrátí zhruba po třech měsících," popsal.

V Česku je podle statistik zhruba 4,5 milionu domácností. Podle loňské analýzy iniciativy Za bydlení problémy s bydlením už dřív mělo až 600.000 domácností. Z nich až 350.000 vydávalo za byt přes dvě pětiny svého příjmu, až 190.000 hrozila ztráta bydlení a až 60.000 žilo v nevyhovujícím prostředí. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.