Jak velký vliv bude mít na českou ekonomiku to, kdo bude zvolen prezidentem: Promluvil poradce premiéra Štěpán Křeček

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2023

Bude to Andrej Babiš (68), nebo Petr Pavel (61) - otázka, která před druhým kolem prezidentské volby rezonuje v českých domácnostech, hospodách, ale i na pracovištích v současnosti nejčastěji. Řada lidí si zdánlivě myslí, že prezident může ovlivnit i to, jak se Češi budou mít v rámci ekonomiky. To ale není zcela pravda. Pro redakci ŽivotvČesku.cz o tom promluvil poradce premiéra a ekonom Štěpán Křeček.

Prezidentské volby mají na hospodářství vzhledem k tuzemskému ústavnímu uspořádání jen velmi omezený vliv. I přesto si řada Čechů myslí, že se bude mít v rámci zvolení jednoho z kandidátů lépe.

"Volba prezidenta na českou ekonomiku nebude mít velký vliv. Kompetence prezidenta v oblasti ekonomiky spočívá ve jmenování členů bankovní rady České národní banky (ČNB). Vzhledem k tomu, že guvernér Aleš Michl a někteří další členové bankovní rady byli jmenováni nedávno, jejich mandát trvá šest let, tak nově zvolený prezident bude mít tuto kompetenci značně omezenou. Za své působení bude jmenovat jen malé množství bankovní rady, přičemž nebude jmenovat guvernéra, pokud se nestane něco mimořádného, jako je úmrtí či odstoupení a podobně," uvedl na dotaz pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

"Velký vliv tedy to, kdo bude prezident, na českou ekonomiku mít nebude. Prezident má zejména reprezentativní pravomoci. Pro nadcházející období bude pak zajímavé sledovat, koho nová hlava státu vybere na pozici předsedy Ústavního soudu," dodal pro ŽivotvČesku.cz poradce premiéra v ekonomické oblasti a respektovaný ekonom Štěpán Křeček.

Druhé kolo volby prezidenta se uskuteční v pátek 27. ledna a v sobotu 28. ledna, Češi budou volit mezi Andrejem Babišem a Petrem Pavlem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.