Reklama:

Jaká bude letos zima: Meteoroložka Dagmar Honsová odhadla, co si letos počasí přichystá

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 9. 2022

Klimatický fenomén La Niña začal v září 2020 a počasí v mnoha částech světa ovlivňuje už tři roky po sobě, což je v 21. století poprvé. "Jedná se o jev v rovníkovém Pacifiku, kdy je rozložení teploty vody opačné ve srovnání se známějším El Niněm. A protože je tento oceánský jev propojen s atmosférou, má dopady na počasí na mnoha místech světa," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Reklama:

Nejvýraznější vliv tohoto jevu je pravděpodobný v Americe – studená zima v Kanadě, teplá a suchá zima na jihu severní Ameriky. Hrozí časté deště a následně povodně na severovýchodě Austrálie a v Indonésii.

A jak je to s vlivem La Niña na počasí ve střední Evropě?

Reklama:

"Evropa je od Pacifiku velmi vzdálená i proto jednoznačné dopady La Niña a El Niňa nelze tak snadno prokázat. Na sníh byla bohatá zima v době La Niña například v letech 2020 a 2010, naopak velmi mírné zimy panovaly v letech 1998 a 2000," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

V současné době se můžeme s výhledy počasí na zimu opírat pouze o sezónní predikce a ty udávají v Evropě střední teplotně mírně nadprůměrnou zimu. "To ale neznamená, že některé týdny nebudou ve znamení studeného severního proudění," dodala pro ŽivotvČesku.cz respektovaná odbornice přes počasí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: