Reklama:

Jako Pohlreich a další nebude. Mám nárok na očkování, ale nechám ho potřebnějším, říká Zdeněk Hřib

Pražský primátor Zdeněk Hřib
Pražský primátor Zdeněk Hřib
Foto: Se svolením Zdeňka Hřiba
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 2. 2021

Při prvních zmínkách o vakcíně proti onemocnění covid-19 se mnoho lidí tvářilo skepticky a odmítali, že by se nechali očkovat a podstupovali tím z jejich pohledu nesmyslné riziko. Skutečnost je však po týdnech zcela jiná. Očkovací látky je nedostatek a objevily se případy přednostní vakcinace, které pobouřily nejen veřejnost. Opačným případem je primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib, který se vzdal ve prospěch potřebnější rizikové skupiny nároku na to, aby dostal jakožto zdravotník vakcinaci. "Někteří lidé mají větší prioritu," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Společnost je plná lidí, kteří mají různé charaktery. Právě epidemie koronoviru v tomto ohledu v mnohém otevírá oči a ukazuje, jak se kdo chová v krizové situaci. Ožehavým tématem je v současné době očkování, které se stalo určitou nadějí v tom, že by těžké časy mohly konečně pominout a život by se vrátil do běžných kolejí. Vakcíny však není dostatek a s ohledem na rizikové skupiny je nutné prioritně nechat očkovat lidi, kteří jsou z nějakého důvodu více ohrožení než ostatní.

Reklama:

Aktuální situaci výrazně zhoršuje výskyt britské mutace koronaviru, která se dokáže šířit o 40 až 70 procent rychleji a je mnohem nakažlivější. Podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo dosud naočkováno vakcínou společnosti Pfizer/BioNTech a Moderna 396 586 lidí, přičemž vůbec první očkování u nás proběhlo 27. prosince loňského roku. Aplikaci druhé dávky pak podstoupilo 116 622 lidí. V nemocnicích zůstává celkem 5 921 hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid-19.

Přesto, že prioritně by měli být očkováni zdravotníci a senioři nad 80 let, někteří si sami vyhradili právo na očkovací látku a »předběhli« tak ty, kteří jakožto riziková skupina mají být očkování nejdříve. Mezi nimi byl například z řad politiků hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (61), zastupitelka Olomouckého kraje a starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (56), ředitel VZP Zdeněk Kabátek (50) nebo televizní hvězda a šéfkuchař Zdeněk Pohlreich (63).

Opačným případem je primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib, který už v minulosti neváhal přiložit pomocnou ruku k dílu a na podzim pomáhal jako dobrovolník ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady na oddělení přijímající pacienty s podezřením na onemocnění covid-19.

"V případě, že by situace v nemocnicích byla opět špatná jako byla, a v okamžiku, kdy se mi podaří vyřešit zásadní problémy s očkováním, kdyby to dávalo smysl, tak bych opět zkusil motivovat ostatní k tomu, aby šli pomáhat tam, kde bude zrovna potřeba," řekl Zdeněk Hřib pro ŽivotvČesku.cz.

Sám má navíc jako zdravotník nárok na očkování, které však z morálních důvodů odmítl, aby přenechal nedostatkovou vakcínu někomu potřebnějšímu. Dal tím jasně najevo solidárnost a prokázal, že mu nechybí důležité morálky zásady a hodnoty.

"Já bych teoreticky měl nárok na očkování z titulu toho, že mám stále pracovní smlouvu s nemocnicí. Ale rozhodl jsem se nechat očkování lidem, kteří mají mít větší prioritu, jako jsou lidé v rizikové skupině," dodal Zdeněk Hřib pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: