Jaký dopad bude mít stávka: Vláda to odmávne, protestující označí za dezoláty. Prohloubí to depresi lidí, odhaduje analytička
Komentář: Statisíce lidí po celé zemi se v pondělí chystají stávkovat proti vládě Petra Fialy. Nesouhlas s kroky ministrů a pětikoalice zastaví práci škol, připojí se úředníci, zdravotníci a zaměstnanci klíčových podniků. Otázkou ovšem je, zda tento červený varovný vykřičník dokáže zahýbat kabinetem, který se opírá o dosud skálopevnou většinu 108 hlasů v Poslanecké sněmovně. Mediální analytička Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz zchladila naděje protestujících. Vláda podle ní stávku odmávne a protest tak nic nezmění. Chybu ale vidí i na straně odborů, které stávku svolaly.
Vláda Petra Fialy bude již v prosinci slavit dva roky u moci. Byla to léta, která vtrhla do Česka jako dravý vichr. Smetl vlastně všechny velké plány nových vládců, kteří s velkou euforií přijali vítězství nad nenáviděným lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem. Místo triumfu vypukla válka, energetická a ekonomická krize, dveře rozrazila kauza Dozimetr a ke všem těm starostem začal zemi trápit i například nedostatek penicilinu.
Místo vavřínů a oslnivého vládnutí za potlesku voličů přišla drsná realita. Začala narůstat nespokojenost občanů, přišla deziluze a na dveře Strakovy akademie, sídla vlády, už podle průzkumů veřejného mínění pomalu začíná klepat Andrej Babiš doprovázený svými sekundanty – Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou. Pohár trpělivosti přetekl i u odborářů a výsledkem hněvu nad počínáním vlády je pondělní stávka.
Všeliký mumraj, který ovlivní život v zemi, ale může vyznít naprázdno, tedy alespoň prozatím. Mediální analytička Irena Ryšánková považuje pondělní stávku za první signál nespokojenosti občanů s vládou. Ekonomické potíže podle ní čekají i ty, kdo nyní nad protestem pozvedají obočí. U kabinetu Petra Fialy ale neočekává, že by si ze stávky dělal vrásky.
"Vzhledem k dynamice ekonomiky budou mít brzo problémy i ti, kteří se o stávkujících vyjadřují pohrdavě a mají pocit, že by se měli »víc snažit«. Zatím si to ale neuvědomují. Spolu s nimi není schopna to pochopit ani vláda, s ní ani koaliční poslanci. Jinak by s takovou lehkostí neoznamovali lidem další a další zvyšování životních nákladů. Naprosto si neuvědomují, že lidé nejsou schopni unést všechno a že nás vedou do třetího světa. Ne, nemyslím si, že stávka něco změní," sdělila Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz.
Výslednicí podle mediální analytičky bude, že kabinet maximálně stávkující znectí coby nekalé živly. "Nemyslím si, že vláda vůbec bude schopna pochopit, co to znamená. Jsem přesvědčena, že stávku odmávne bez nějaké reflexe. Maximálně budou stávkující označeni za dezoláty a primitivy, to je všechno," podotkla mediální analytička pro ŽivotvČesku.cz.
Mezi lidmi se ve výsledku podle Ireny Ryšánkové bude dál šířit depresivní nálada, šeď a beznaděj budou sestrami českých občanů. Mučivé pocity ale nepovedou k rebelii. "Depresi to prohloubí, ale nejsme ve Francii, tady nebudou plát ohně v ulicích. Zatím," vyslovila mediální analytička názor.
Kritické hodnocení ale míří i k organizátorům velkého pondělního pozdvižení. Za chybu považuje Irena Ryšánková to, že odborové svazy nemají jasný a zřetelný cíl stávkové akce. "Je smutné, že předseda odborů nevidí cíl stávky – a to je celková změna. A zaměstnanci se teprve učí stávkovat. I odborům navzdory," uzavřela mediální analytička pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.