Jan Blatný chtěl pouštět lidi na kilometr od domova. Vít Rakušan popsal, jak mu to v zákulisí rozmluvil

Předseda STAN Vít Rakušan
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: Profimedia.cz

Vláda se nad návrhem dalších úprav protiepidemických opatření proti covidu-19 po 21. březnu znovu sejde ve čtvrtek. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale nebude doporučovat zrušení zákazu pohybu mezi okresy, možné je podle něj jen uvolnění volnočasových aktivit na celý okres. Podle předsedy STAN Víta Rakušana (42) jsou některá opatření chybová. "Co si teď osobně myslím, že by vláda měla zhodnotit, že je tady zákaz mobility i v rámci okresů, a já nemohu jet legálně do sousední vesnice s dětmi do lesa," nastínil jeden z příkladů politik, kdy opatření nejsou v souladu s logikou. Dále popsal, jakým způsobem se mu podařilo přesvědčit ministra zdravotnictví o tom, že opatření o omezení pohybu na pouhý kilometr od domova není dobré.

Situace se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného nevyvíjí nejoptimističtějším způsobem. Základním problémem je vysoký počet nákaz mezi rizikovými skupinami, jako jsou senioři nebo vážně nemocní. S největší pravděpodobností tak nebude možno uvolnit po 21. březnu některá z nejpřísnějších protiepidemických opatření zavedených od 1. března. 

"Část opatření jako třeba testování ve firmách, které jsme navrhovali tři měsíce před uskutečněním a snažili se vládu o tom přesvědčit, má významný smysl. Snížení mobility na tři týdny určitě také nějaký smysl dává, protože rozdíly v rámci počtu pozitivně testovaných byly značné. Ale noční vycházení, kdy se vracím večer domů o půl deváté, tloustnu a nemohu si jít zaběhat po deváté hodině, což je jediný čas, kromě páté hodiny ráno, kdybych to tak nějak stihl, mě od začátku rmoutí, protože nedává smysl, když v noci není otevřeno nic," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz Vít Rakušan a pokračoval: "Co si teď osobně myslím, že by vláda měla zhodnotit, že je tady zákaz mobility i v rámci okresů, a já nemohu jet legálně do sousední vesnice a s dětmi se jít projít do lesa a musím vyhledávat jen to, co je v teritoriu katastru obce. Myslím, že to by měla vláda opravdu zvážit, protože lidi zavřít úplně doma, místo toho aby jim dala nějakou důvěru, není dobré," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda STAN Vít Rakušan s tím, že rozvolnit významně před Velikonocemi není ideální cesta, ale od vlády by mělo zaznít nějaké rozumné hodnocení situace.

"Co mě opravdu děsí, tak je situace, kdy jsem »zboural«, a Ivan Bartoš toho byl svědkem, ministru zdravotnictví Janu Blatnému opatření, kdy chtěl, aby lidé mohli chodit do přírody jen kilometr od domova. Řekl jsem mu, že jako městský člověk kilometr do žádné přírody nedojdu a že mu prohlašuji, že toto opatření budu porušovat stoprocentně, protože je nesmyslné. Myslel jsem, že vytáhnou nějaké argumenty a budou oponovat, že to má ten a ten smysl. Blatný a Jan Hamáček se na sebe podívali a řekli: "No jo, to je asi blbost." Takže mě trochu děsí, zda ta opatření vznikají tímto způsobem a při dobrém argumentu se řekne, že to je blbost, tak ta důvěra v ně je malá. Očekával bych teď od vlády nějaké argumenty hodnocení situace, která z opatření zabrala, která ne a udělala nějaké revidování. Nemyslím si, že je teď ideální všechno rozvolnit a užít si Velikonoce, to by byla cesta do pekel. Ale zhodnocení opatření omezujících mobilitu bych považoval za rozumné," dodal pro ŽivotvČesku.cz Vít Rakušan, který vede v současnosti v koalici s Piráty podle průzkumů nejsilnější stranu.

Post ministra zdravotnictví České republiky je funkce, ve které se za poslední rok s epide...

Od začátku března byla v ČR přijatá zatím nejpřísnější protiepidemická opatření za celý rok trvání epidemie. Lidé musí nosit respirátory nebo podobně účinnou ochranu dýchacích cest uvnitř budov a venku v zastavěném území. Je také zakázaný pohyb mimo okres bydliště kromě cesty do práce, k lékaři či dalších výjimek. Na hranicích okresů pohyb kontroluje policie a armáda. Při volnočasových aktivitách lidé nesmí opouštět katastr své obce. Od začátku března také postupně nabíhá povinnost testovat pro firmy a úřady.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.