Jan Cimický byl několika ženami obviněn ze sexuálního napadení. Právnička promluvila o detailech, které se týkají strachu a traumat

Psychiatr Jan Cimický
Psychiatr Jan Cimický
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 11. 2021

Psychiatr Jan Cimický (73) patří mezi osobnosti, kterým chce prezident Miloš Zeman (77) předat státní vyznamenání za zásluhy. Právě tato informace rozlítila Janu Fabiánovou (42), která na sociální síti uvedla, že ji v ordinaci sexuálně napadl. V návaznosti na její vyjádření se s podobnými zkušenostmi ozvaly další ženy a Cimického v tuto chvíli prošetřuje policie. Mnozí se ale ptají, proč se oběti sexuálního násilí často rozhodnou promluvit až po letech. "V té době byly zastrašované pachatelem, okolím. Byly traumatizované," řekla pro ŽivotvČesku.cz právnička Lucie Hrdá.

Psychiatr Jan Cimický byl několika ženami obviněn ze sexuálního napadení. První obvinění zveřejnila Jana Fabiánová na sociální síti poté, co se dozvěděla, že Pražský hrad uděluje Cimickému Medaili Za zásluhy. "Jan Cimický mě sexuálně napadl za dveřmi své ordinace, když mi nebylo ještě ani 23 let," napsala dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (81) ve smazaném příspěvku na sociální síti s tím, že mlčela, protože ji matka varovala před důsledky zveřejnění a rizikem pomsty.

V návaznosti na slova Fabiánové se objevily další ženy, které tvrdí, že se staly obětí sexuálního napadení ze strany Jana Cimického. Jednou z nich je i moderátorka Martina Vrbová-Hynková (49). "Povalil mě na sedačku, kde mě začal osahávat na prsou a líbat. Ve chvíli, kdy se mi podařilo ho na chvíli odstrčit, začal recitovat jednu z jeho básní. Byla jsem v naprostém šoku," napsala v příspěvku na Instagramu.

V internetových diskuzích se mnozí ptají, proč ženy promluvily až po letech a na základě toho jejich slovům odmítají věřit. Redaktoři ŽivotvČesku.cz kontaktovali právničku Lucii Hrdou z kanceláře AK Hrdá. Ta se soustředí na pomoc obětem znásilnění či domácího násilí. Nemůže konkrétně komentovat případ Jana Cimického, ale k problematice se vyjádřila v obecné rovině.

Právnička vysvětlila, proč oběti sexuálního násilí promlouvají až po letech. "V té době byly zastrašované pachatelem, okolím, že je to mocný člověk, že má kamarády. Byly traumatizované a většina traumatizovaných lidí o tom nechce mluvit. Teprve v okamžiku, kdy to zpracují a kdy se ukáže, že jich je víc, se projeví kolektivní síla a může se s tím ven. Když promluví jedna žena, promluví často další, je to známý mechanismus," řekla pro ŽivotvČesku.cz Lucie Hrdá.

Jana Cimického aktuálně prošetřuje policie, je obviněn ze zločinů sexuální povahy včetně znásilnění. "Policie si musí vyslechnout všechny ženy a vyšetřuje se to jako každý jiný případ. Je mnoho trestných činů, u kterých byli jen dva lidé, toto není nějaká výjimka a prokazování proto není složitější," dodala právnička Lucie Hrdá pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.