Jan Cimický ji napadl, z ordinace mu ale utekla. Moderátorka ČT Martina Vrbová-Hynková teď popsala, co po obvinění známého psychiatra cítí 

Martina Vrbová-Hynková
Martina Vrbová-Hynková
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 1. 4. 2022

Po zpěvačce Janě Fabiánové (43) byla moderátorka Martina Vrbová-Hynková (50) druhou známou ženou, která obvinila psychiatra Jana Cimického (73) ze sexuálního napadení. Policie se i díky tomu začala případem zabývat a dnes známého lékaře obvinila z vydíraní a znásilnění. Skutků bylo podle zjištění kriminalistů 29 a odehrály se v rozmezí let 1980 až 2016. Martina Vrbová-Hynková pro ŽivotvČesku.cz okomentovala vývoj případu.

Zlehčování výpovědí žen, které přinesly svědectví o napadení Janem Cimickým, přimělo moderátorku České televize Martinu Vrbovou-Hynkovou zveřejnit i svoji zkušenost.  

"MUDr. Cimický mě krátce po příchodu napadl. Povalil mě na sedačku, kde mě začal osahávat na prsou a líbat. Ve chvíli, kdy se mi podařilo ho na chvíli odstrčit, začal recitovat jednu z jeho básní. Byla jsem v naprostém šoku. Po nějaké době se mi podařilo z ordinace utéct a v panice doběhnout na autobus. Ubránila jsem se, ukončila spolupráci na pořadu a dala si závazek, že s panem doktorem se již nikdy osobně nesetkám. To vše píši proto, abych podpořila ženy-pacientky doktora Cimického, jejichž výpovědi jsou některými lidmi zlehčovány a bagatelizovány," popsala na svém instragramu.

K napadení došlo před dvaceti lety, když uváděla pořad »Co mám dělat, když… «, ve kterém Jan Cimický vystupoval v roli odborníka. Police dnes známého lékaře obvinila ze skutků vydírání a znásilnění, kterých se měl dopustit ve 29 případech.

"Chtěla bych ocenit policii za profesionální přístup a dobře odvedenou práci. Obvinění doktora Cimického zároveň beru jako zadostiučinění pro všechny ženy, kterých se tato kauza týká," okomentovala pro ŽivotvČesku.cz dnešní vývoj případu Martina Vrbová-Hynková.

I ona se přitom potýkala s otázkami, proč se zveřejněním svého příběhu čekala dvacet let. V obecné rovině to pro ŽivotvČesku.cz krátce po prvních svědectvích vysvětlila právnička Lucie Hrdá, která pomáhá obětem znásilnění či domácího násilí.

"V době, kdy k činu došlo, mohly být oběti zastrašované pachatelem, okolím, že je to mocný člověk, že má kamarády. Byly traumatizované a většina traumatizovaných lidí o tom nechce mluvit. Teprve v okamžiku, kdy to zpracují a kdy se ukáže, že jich je víc, se projeví kolektivní síla a může se s tím ven," popsala s tím, že když promluví jedna žena, často si dodají odvahu i další. "Je to známý mechanismus," dodala pro ŽivotvČesku.cz Lucie Hrdá.

Kdo je Martina Vrbová-Hynková:

V ČT začínala jako programová hlasatelka, později dostala příležitost moderovat celou řadu pořadů: Retro, 13. komnata, Country Express Praha-Nashville s Jiřím Brabcem, Obrazovka, Volejte učiteli, Co mám dělat když…?. Spolupracuje i s Českým rozhlasem. Jako scenáristka se podílela na vzniku ekologického cyklu Kam s nimi, Dětská záchranka v akci, některých dílů pořadu 13. komnata. S manželem Jiřím Hynkem, investigativním reportérem ČT, vychovává tři děti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.