Jan Cina si na Štědrý den vychutnává jídlo, které mnoho lidí znechuceně zavrhuje. Je to prvorepublikový zvyk, říká

Herec Jan Cina
Herec Jan Cina
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 12. 2021

V sobotu večer se králem tanečního parketu letošního ročníku StarDance stal herec Jan Cina (33). Po show plné kostýmů, kterou ovládl v roce 2016, jde už o druhou televizní soutěž, kterou vyhrál. Nyní už se může bez tréninkové zátěže v klidu připravovat na Vánoce, během kterých dodržuje zvláštní starou tradici. "Občas, když to jde, tak kolem poledne chodíme dát si šneky," řekl v rozhovoru, který Česká televize zaslala do redakce ŽivotvČesku.cz.

Kdo se upíše k účasti v soutěži StarDance, musí počítat s tím, že mnoho času mu zaberou náročné tréninky a sobotní večery bude trávit na tanečním parketu místo v pohodlí domova. Velkou snahu do práce na svých pohybových schopnostech vkládal i Jan Cina, který se nakonec stal vítězem celé soutěže. Ta je nyní u konce a herec má tak čas se připravovat na Vánoce. Letos snad dožene také rest týkající se sledování pohádek.

Kdyby si měl Jan Cina vybrat, jakou pohádku na Štědrý večer sledovat, vybere si nestárnoucí klasiku Tři oříšky pro Popelku. Pro mnohé už k Vánocům neodmyslitelně patří i Anděl Páně, kterého vítěz taneční show dosud neměl nikdy čas zhlédnout. "Anděla Páně jsem ještě neviděl. Jsem asi jediný v České republice. Vlastně mě to docela mrzí a doufám, že letos ho konečně uvidím," přiznal talentovaný herec.

Většina stolů v českých domácnostech bývá na svátky plná jídla tak, že se na ně nic jiného nevejde. U sympatického mladíka, který se na televizních obrazovkách poprvé objevil už v roce 2002, je to ale trochu jinak a na štědrovečerním stole u něj doma nesmí chybět předměty, které rozzáří domácnost a provoní ji jinak, než smažený řízek.

"My jsme svíčkoví lidé, takže na stole máme hrozně moc svíček. Mám rád i svíčkovou, ale tu na Vánoce samozřejmě nemáme. Máme dva druhy bramborového salátu. Občas míváme i kubu jako předkrm, klasickou vánoční polévku a hrozně moc cukroví," popsal Jan Cina, jak na Štědrý den vypadá jeho ideální stůl.

V Česku se v období Vánoc vždy dodržovalo mnoho tradic, z nichž některé ale už víceméně upadly v zapomnění a jiné drží už jen minimum domácností. Řeč může být například o rozkrajování jablka, házení střevíčkem, lití olova nebo vytváření lodiček ze skořápek vlašských ořechů. Domácnost letošního krále tanečního parketu bude zřejmě jednou z mála, kde se dodržuje tradice, jež už se řadí mezi téměř zapomenuté.

"Občas, když to jde, tak kolem poledne chodíme dát si šneky. To je prvorepublikový zvyk, který málokdo zná. A tradicí byly vždy rodinné návštěvy, ale loni poprvé jsme je realizovali online a bojím se, že letos to bude dost podobné," dodal Jan Cina ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.