Jan Farský chce post poslance vykonávat z USA. Ostře se do něj pustil Miroslav Kalousek a nešetřil kritikou kvůli penězům

Jan Farský a Miroslav Kalousek
Jan Farský a Miroslav Kalousek
Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2022

Poslanec za STAN a předseda sněmovního klubu Starostů Jan Farský (42) odjede na stáž do USA. Na univerzitě v Oregonu bude pracovat na projektu, na který získal stipendium. Nechce se ale vzdát poslaneckého mandátu. Farský tvrdí, že jeho rozhodnutí mu posvětil jak stranický šéf Vít Rakušan (43), tak dokonce i premiér Petr Fiala (57). Kolem takového kroku se rozhořela poměrně emotivní diskuze. Do ostré kritiky se pustil i člen TOP 09 Miroslav Kalousek (61). "Daňový poplatník vydává peníze na to, aby byla vykonána práce poslance a ta vykonána nebude," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz muž, který se v roce 2021 sám poslaneckého místa vzdal.

Poslanec za STAN Jan Farský je přesvědčen, že v této složité době je možné práci poslance vykonávat na dálku. Uvedl, že slíbil, že kdyby došlo k nějakému důležitému hlasování, tak by se z Ameriky na otočku vrátil. Premiér Petr Fiala a stranický šéf Vít Rakušan s jeho postojem souhlasí.

"Ve čtvrtek odlétám na půl roku do Ameriky. Fulbrigtova komise podpořila můj projekt How to Transform 250 Years of U.S. Federalism Into a Road Map for the Next 25 Years of the EU?, který díky stipendiu této prestižní organizace dostanu možnost realizovat na Oregon State University. Je to pro mě obrovská pocta, ale také jedinečná možnost dál rozvíjet svou profesní dráhu," oznámil Jan Farský v pondělí večer na svém facebookovém účtu. Vzdá se kvůli tomu postu šéfa předsedy poslaneckého klubu STAN. Na poslanecký mandát ale rezignovat nehodlá a tvrdí, že poslanecký plat chce po dobu své americké mise posílat neziskovým organizacím.

Rozhodnutí Jana Farského ostře kritizovali členové opozice. "Být poslancem je obrovský závazek a nedokážu si představit, že bych občanům vzkázala: Beru si na půl roku pauzu, vaše zájmy dávám k ledu," reagovala na Twitteru bývalá ministryně financí Alena Schillerová (57). Kritika z řad opozice je pochopitelná, zejména hnutí ANO po volbách deklarovalo, že bude upozorňovat na každou chybu, kterou nová vláda a poslanci vítězných stran udělají.

Do kritiky se ale pustili i političtí spojenci. Miroslav Kalousek členovi STAN vzkázal, že se dopouští obelhávání voličů. Podle bývalého předsedy TOP 09 se Farský musí rozhodnout, zda opustí poslaneckou lavici či se vzdá stáže v USA.

"Není tady žádná třetí možnost. Musíme si uvědomit, že volič jakékoliv strany je daňovým poplatníkem a daňový poplatník vydává peníze na plat poslance za práci, která musí být vykonána. Pokud se poslanci změní priority a práci nechce vykonávat, tak na to zákon pamatuje, práci za něj vykoná nějaký náhradník. Když jsem rezignoval na svůj poslanecký mandát, tak za mě nastoupil náhradník a vykonal práci za mě, někdo tu práci poslance vykonat musí. Nikdo nemá právo říct, že osm měsíců nebude svou práci vykonávat a že nedovolí, aby ho někdo zastoupil, myslím si, že toto prostě není možné," pro ŽivotvČesku.cz Farského přístup ostře zkritizoval Miroslav Kalousek.

Situaci kolem Farského chtějí projednat se STAN na koaliční radě také Piráti. Poslanec uvedl, že v souvislosti s půlroční zahraniční stáži rezignuje na post šéfa poslanců hnutí STAN. Po dobu své stáže si ale chce držet poslaneckou židli. Miroslav Kalousek nebere ani »polehčující okolnost«, že by Farský svůj plat přeposílal na dobročinné účely.

"Je úplně jedno, kam svůj plat posílá a co s penězi udělá. Daňový poplatník vydává peníze na to, aby byla vykonána práce poslance a ta vykonána nebude. Navíc pokud pan poslanec o stáži skutečně věděl od května minulého roku, a já mu stáž přeji, je to velký úspěch, ale měl si rozmyslet, zda chce vykonávat práci poslance nebo odjet do Spojených států. Oboje nejde," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr financí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.