Jan Hamáček: I kdyby se epidemie znovu rozjela, školy se už pro prvňáky a druháky nezavřou

Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček
Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček
Foto: Michal Protivansky / CNC / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 11. 2020

Žáci prvních a druhých tříd základních škol se vrátí do lavic ve středu 18. listopadu. Na jednu stranu někteří rodiče rozvolnění vítají, na stranu druhou odborníci upozorňují, že může dojít opět k posílení epidemie. Ministr vnitra Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, že podle nového systému PES už se budovy škol pro prvňáky a druháky nezavřou, a to ani v případě, že denní nárůst pozitivně testovaných se opět vyšplhá k vysokým hodnotám.

V současnosti je stav takový, že školy jsou kvůli zhoršení epidemie zavřené od první poloviny října. Nově bude obnovena prezenční výuka děti z prvních a druhých tříd základních škol a všechny ročníky speciálních škol. A to od 18. listopadu. Kromě toho budou dál fungovat mateřské školy. Ostatní budou zatím pokračovat v povinném distančním vzdělávání.

Řada odborníků se ale obává toho, zda právě návrat dětí do lavic, nebude tím, co opět dostane epidemii mimo kontrolu. Stále totiž platí, že děti nevykazují příznaky infekce.

"Pokud by došlo k nějakému dalšímu nárůstu poté, co se vrátí prvňáci a druháci do tříd, tak by se samozřejmě musela opatření korigovat. Ale jsem přesvědčen, že v kombinaci, že budou mít školáci roušky a pokud dojde k tomu, že se budou testovat i učitelé, tak doufám, že by taková situace nastat neměla," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček, který si nový systém poměrně dost pochvaluje, a to zejména kvůli jeho přehlednosti.

V případě, že by se ale epidemie dostala mimo kontrolu, je už teď jasné, že podle tabulky se zavede distanční výuka na všech stupních s výjimkou MŠ, speciálních škol, a prvního a druhého ročníku ZŠ + speciální případy.

"Podle tabulky nového systému PES a jak je navržená, i v tom nejvyšším stupni, to znamená v pětce, tak zachovává otevření tříd pro první a druhé ročníky," upřesnil Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ale spíše věří, že denní přírůstky nakažených se budou spíše snižovat.

Znamená to tedy, že ať epidemie zesílí jakkoli, prvňáci a druháci se budou učit už jen ve školách.

Pokud se riziko nákazy sníží na stupeň čtyři, což je podle tabulky skóre 61 až 75, bude moct do školy chodit i celý první stupeň. Třídy z druhého stupně základních škol se budou po týdnech střídat v prezenční a dálkové výuce. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.