Jan Hamáček nastínil, jak by mělo vypadat rozvolňování. Uvedl, co by mohlo zrušení opatření pokazit

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz

V neděli 11. dubna končí aktuálně platný nouzový stav a vláda uvedla, že již nebude žádat Sněmovnu o vyhlášení dalšího. Od 12. dubna by tedy mělo dojít k opatrnému rozvolňování zavedených opatření, které bude vracet Česko pozvolnými krůčky zase zpátky do normálního života. Situace záleží z velké části na lidech a jejich chování, protože riziko zhoršení epidemie a jejího návratu v plné síle, logicky stále hrozí. Ministr vnitra Jan Hamáček (42) má v Čechy důvěru a myslí si, že budou rozumní. "Daří se to stlačovat dolů a nikdo už nechce opakovat apokalypsu v nemocnicích. Pevně věřím, že k tomu lidé budou přistupovat rozumně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Podle informací ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví by mělo v pondělí 12. dubna dojít k dlouho očekávanému návratu dětí do škol. S tím však souvisí nutná opatření a pravidla. Týkat by se to mělo žáků prvního stupně základních škol a předškoláků. Děti budou dvakrát do týdne testovány pomocí antigenních testů, jejichž výhodou je rychlý výsledek a levný nákup.

Epidemická situace v Česku se zlepšuje, ale klíčovým je nejen dobře zorganizované a promyšlené rozvolňování, ale především přístup lidí, jejichž neukázněnost může být opětovným »spouštěčem« epidemie. "Věřím, že to lidé vidí stejně. Daří se to stlačovat dolů a nikdo už nechce opakovat apokalypsu v nemocnicích. Pevně věřím, že k tomu lidé budou přistupovat rozumně. My se budeme snažit rozvolnění také dávkovat velmi opatrně – abychom v každý moment měli situaci pod kontrolou. Doufám, že se do těch nejhorších dob už nevrátíme," řekl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ohledně plánu očkování má jasnou vizi.

"Tak, jak jsou dnes naplánované dodávky vakcín, tak koncem června by mohlo být proočkováno kolem 50 procent populace," doplnil Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

Od poloviny března postupně klesají rovněž počty lidí s covidem-19 v nemocnicích. K úterku...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.