Jan Hamáček nevyloučil lockdown. Ministr Roman Prymula prozradil, o čem se bude jednat ve středu

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 10. 2020

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nevylučuje lockdown Česka. Zároveň upozorňuje, že vláda bude současnou situaci vyhodnocovat ve středu. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly ve středu bude zasedat expertní tým, který bude vyhodnocovat současnou epidemii a opatření, která cílí na snížení mezikomunitního šíření nákazy, upřesnil pro ŽivotvČesku.cz.

Hamáček má ohledně takzvaného lockdownu v Česku jasno. Nevylučuje ho. „Před jakýmkoliv dalším rozhodnutí je potřeba pět nebo šest dní počkat. Pokud opatření ale nezaberou, moc možností než lockdown vláda nemá,“ uvedl v televizi Prima vicepremiér Hamáček s tím, že se neměly 1. září otevřít školy a nad návratem žáků a studentů podle něj visí otazník. "Bude to velmi složité,“ zdůraznil Hamáček.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula téma lockdownu, tedy zmrazení života v Česku, nevidí jako aktuální. A odmítl se k němu vyjádřit, protože v žádném případě nechce predikovat něco, co zatím je vzdálený černý scénář. Naopak upřesnil, že vláda bude zasedat v pondělí a ve středu expertní tým.

"Jednání vlády je v pondělí. Doprovodná organizační opatření tedy lze přijmout už v pondělí. Co ve středu bude určitě probíhat, tak jednání expertů na téma do jaké míry se podařilo oploštit křivku. A muselo by dojít k naprosto extrémnímu nárůstu, aby se jednalo o lockdownu. V tuto chvíli běží opatření, která by měla snížit vysoké počty nakažených a ta se budou vyhodnocovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula a znovu zdůraznil, že je důležité v této složité době táhnout za jeden provaz.

"Je to o lidech a do té doby, dokud všichni nebudou zodpovědní, počty nakažených porostou. Rád bych tedy vyzval všechny, aby opatření opravdu respektovali. Je to důležité a věřím, že se nám to společnými silami povede," dodal ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.