Jan Hamáček odhaduje za středu 20 tisíc nakažených. Je to národní katastrofa, říká šéf lékařské komory

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz

Odborníci odhadují, že by dnes mohlo přibýt dalších 20.000 případů lidí nakažených novým typem koronaviru. Uvedl to dnes ministr vnitra Jan Hamáček (42). Čísla jsou podle něj alarmující a ukazují, že nově přijatá vládní opatření proti šíření nákazy byla nutná. Česko je hranici kolapsu zdravotnického systému. "Je to národní katastrofa," řekl pro ŽivotvĆesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Lidé podle ministra Jana Hamáčka nařízení respektují a pokud to tři týdny vydrží, mohlo by Česko pocítit změnu. "Ta čísla, která se objevují v posledních dnech, lze označit za rekordní," uvedl vicepremiér.

"Chtěl bych vyzvat všechny lidi, aby byli opatrní a v takové situaci se stává, že je životu nebezpečné jakkoliv onemocnět. Všichni by se měli vyvarovat rizikových aktivit a pokud jde o covid, tak by měli zůstávat doma. Epidemie se nezvládá v nemocnicích, v nich se zvládají pouze následky epidemie," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek s tím, že v souvislosti s počty pozitivních případů a čím dál více vyčerpanou kapacitou nemocnic je současný stav národní katastrofou.

Podle Hamáčka je brzy hodnotit, zda se snížila mobilita, ukázalo se však, že byla opatření nutná. "Já věřím, že tím dosáhneme toho, co chceme - poklesu nově nakažených a nově hospitalizovaných," dodal šéf Ústředního krizového štábu.

Česká republika má dojednaných 19 míst pro české pacienty s covidem-19 v Německu. Dvacítku míst včetně přepravy vlastním letadlem nabízí Švýcarsko, jedná se i s Polskem, doplnil Hamáček s tím, že vláda zváží uložení pracovní povinnosti ambulantním lékařům. Pomáhali by v nemocnicích.

Ministr vnitra a od dubna pověřen řízením Ministerstva zahraničních věcí Jan Hamáček (42) ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.