Jan Hamáček odvolal Martina Netolického z dozorčí rady České pošty. ČSSD je rozložená, míní expert

Milan Malíček / Právo / Profimedia
Někdejší ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 7. 5. 2021

Pardubický hejtman Martin Netolický (38) potvrdil, že s ním ministr vnitra Jan Hamáček (42) mluvil o získání milionu vakcín Sputnik z Ruska. Jen krátce poté ho šéf ČSSD a vicepremiér odvolal z postu člena dozorčí rady České pošty. Netolický se informaci dozvěděl od svého nástupce na pozici, hejtmana Martina Kuby (48). Podle bezpečnostního experta je chování politiků potvrzením toho, že je strana rozložená. "Je to další krok k tomu, že ČSSD bohužel jako tradiční strana půjde do háje," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor (63).

Server SeznamZprávy před dvěma dny napsal, že Hamáček chtěl na plánované cestě do Moskvy vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 za dodávky Sputniku V. Martin Netolický posléze potvrdil, že s ním šéf ČSSD mluvil o získání milionu ruských vakcín.

Netolický se o svém odvolání z postu člena dozorčí rady České pošty dozvěděl po telefonu. "V pátek ráno mi volal předseda Asociace krajů Martin Kuba s tím, že mu ve čtvrtek večer volal pan vicepremiér Hamáček a sdělil mu, že by měla proběhnout renominace, a požádal ho, jestli by to mohl vzít jako člen," uvedl pardubický hejtman pro Novinky.cz.

Postup Jana Hamáčka ve veřejnosti vyvolal řadu otázek a spekulací. Lidé hojně tvrdí, že se jedná o pomstu, naopak zastánci vicepremiéra tvrdí, že šlo o správný krok učiněný vůči člověku, který za jeho zády poskytl takové svědectví.

"Osobně jsem si od nějaké doby myslel, že celý útok na Hamáčka jde právě od té skupiny Petříček - Netolický a to se mi zdá, že je potvrzené. To, co udělal Netolický, byl jednoznačný akt pomsty za sjezd ČSSD, volbu předsedy a vyhození Petříčka," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Kroky Jana Hamáčka nejsou konané z pozice předsedy České strany sociálně demokratické. "Myslím si, že Hamáček je krajně nervózní, je pod obrovským tlakem a proto dělá tato opatření. Česká pošta je pod ministrem vnitra, proto to dělá z tohoto titulu, nikoliv jako předseda ČSSD," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze.

Právě Martin Netolický mohl stát za úplně původním podnětem novinářů. "Já tady jinou interpretaci nevidím a je to potvrzení, odkud ten útok jde, odkud došlo možná k původnímu nabriefování Kroupy, že se Hamáček chystá udělat akci, která rezonuje tímto způsobem," míní Andor Šándor.

O běžný politický postup v případě odvolání Netolického nejde, v politice ale už běžné není nic. "V politice není nic standardního. Pokud se politici chovají tímto způsobem, je to potvrzení toho, že ČSSD je rozložená víc, než se zdá navenek. Je to další krok k tomu, že ČSSD bohužel jako tradiční strana půjde do háje. Není mi líto, když půjdou někteří protagonisté, ale strany jako takové," doplnil bezpečnostní expert Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Válka na Ukrajině se přesunula do pátého měsíce bojů. Aktuálně v kyjevské Ševčenkivské čtv...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu